Bel Bölgesini Çalıştıran 3 Yoga Pozu

En zor ve en şikayet edilen bölgelerden biri olan bel bölgesi ve bel bölgesi yağları bir çok kadının başına dert. Özellikle yaz aylarına yaklaşırken bu derdinizden evinizde uygulayacağınız bazı yoga hareketleri ile kurtulabilirsiniz.

İşte bel bölgesini çalıştırsan ve bel bölgesindeki yağları yakmanıza yardımcı olan yoga hareketleri .

1 . Trikonasana – Üçgen Duruşu

TrikonasanaAyakta, ayaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha geniş açarak pozisyona başlayın. Nefes alarak kollarınızı omuzlarınızın hizasında, avuçlarınız aşağıya bakacak şekilde havaya kaldırın. Sağ ayağınızı parmak kısmından 90 derece olacak şekilde sağa döndürün, nefes vererek ve pozisyonunuzu hiç bozmadansağ yanınıza doğru eğilin. Sağ eliniz ile yere değene kadar eğilebilir, eğer zorlanıyorsanız sağ ayak bileceğinizi tutabilirsiniz. Sol kolunuz dümdüz yukarıda olmalı. Birkaç nefes bu pozisyonda kaldıktan sonra nefes alarak yavaş ve hafifçe her iki kol omuz hizasında avuç içleri aşağıya bakacak şekilde ilk pozisyona gelin. Sağ ve sol tarafta da 30 saniye duracak şekilde 2 tekrar halinde uygulayın.

Bu hareket bel bölgelerindeki fazlalığı kurtarmakla beraber, omuz, bel, kalça, sırt bölgesindeki kasları da çalıştırır.

2 . Ardha Matsyendrasana – Balık Kral Duruşu

Ardha MatsyendrasanaSırtınız dik ve bacaklarınız öne uzanmış olacak şekilde yere oturun. Daha sonra dizlerinizi kırın ve öne koyun. Sağ ayağınızı sağ bacağınızın altına görseldeki gibi kaydırın ve sol bacağınızın kasığa yakın  bir noktasına yaslayın. Sol bacağını kaldırarak sağ dizin dış tarafına koyun. Nefes vererek kendinizi sağ kalçanızın dışına doğru döndürün. Belinizin dik olduğundan emin olun. Sol eliniz ile yeri destekleyin, sağ elinizi kaldırın. Sağ mümkün olduğu kadar yere bassın, bu esnada sırtınızı da yukarı uzatarak dikleştirin. Başınızı da olabildiğince sağ tarafa döndürün. Bu pozisiyonda 1 dakikaya kadar kalın, ve nefes vererek pozisyondan çıkın, ilk pozisyona geri dönün. Aynı pozu diğer tarafınız için de uygulayın.

Bel bölgenizi eritmenize yardımcı olan bu poz aynı zamanda omuz, kalça ve boynu da esnetir.

3 . Pavanamuktasana – Rüzgar Dindirme Pozu

pavanamuktasanaSırt üstü yere uzanın ve bacaklarınızı birleştirin. Nefes alarak bacaklarınızı bükün ve karnınıza doğru çekin. Elleriniz ile görseldeki gibi bacaklarınızdan tutarak çekmeye devam edin. Nefes verirken başınızı yavaşça yukarıya doğru kaldırın, çeneniz göğsünüze yaklaşacak şekilde olmalı. Başınız dizlerinize değecek kadar omuzlarınızı da kaldırarak bu pozisyonda 1 dakikaya yakın kalın. Nefes alışverişlerinize devam ederek önce yavaşça başınızı daha sonra da kol ve bacaklarınızı başlangıç pozisyonuna geri döndürün.

Bu poz karın ve bel bölgenizi sıkılaştırdığı gibi sindirim ve dolaşım sisteminize iyi gelecek, bacak ve sırt bölgenizi güçlendirecek.

Evde yapabileceğiniz yoga hareketleri ile ilgili daha fazla yazıya Yoga sayfamızdan ulaşabilirsiniz.