Bel Bölgesi Yağlanmalarına iyi Gelen 3 Yoga Hareketi

Hem yoga yapıp hem de bel bölgenizdeki yağlanmalardan kurtulmak istiyorsanız bazı özel yoga hareketlerini uygulayabilirsiniz. Bu hareketleri yoga hareketlerinize katıp düzenli olarak yapmaya devam ettiğinizde sadece bel bölgesi fazlalıklarınızdan kurtulmayacak yoganın kalan faydalarından da yararlanabileceksiniz.

Bel Bölgesi İçin Yoga Hareketleri

1 . Balık Kral Pozu ( Ardha Matsyendrasana )

evde-yoga-hareketleri

Balık kral pozuna  sırtınız dik ve bacaklarınız öne uzanmış olacak şekilde yere oturarak başlayın. Dizlerinizi kırın ve önünüze koyun. Sağ ayağınızı sağ bacağınızın altına görseldeki gibi yerleştirin. Ardından sol bacağınızı kasığınıza yakın  bir noktaya konumlandırın.

Sol bacağınızı yavaşça kaldırın ve sağ dizinizin dış tarafına yerleştirin. Nefes verin ve yavaşça kendinizi sağ kalçanızın dışına doğru döndürün. Belinizin dik olmasına dikka edin. Sonrasında sol eliniz ile yeri destekleyin.  Sağ elinizi ise havaya kaldırın. Sağ ayağınız mümkün olduğu kadar yere basmalı, aynı anda sırtınızı da yukarı uzatarak dikleştirin. Başınızı döndürebildiğiniz kadar sağa döndürün.

Balık kral pozisyonunda 1 dakikaya kadar bekleyin, ardından nefes vererek pozisyondan çıkın, başlangıç pozisyonuna geri dönün. Aynı pozu diğer tarafınız için de uygulayın.

2 . Yana Yoğun Esneme Pozu ( Parsvottanasana )

yoga-hareketleri

Bu poz için matınızın üzerinde ayakta ve dik bir şekilde durarak başlayın. Omurganız dik olsun.  Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve ellerinizi ise saygı pozisyonunda olacak şekilde sırt bölgenizde arkadan birleştirin. Sağ ve sol ayağınızı birbiri ardına hizalayın ve sol tarafa doğru görselde gördüğünüz gibi çevirin. Kalçalarınızı hafifçe sıkın ve kalçanızdan sola doğru dönün. Sol diziniz sol ayak bileğiniz ile aynı hizaya gelmeli. Karın bölgenizden sola dönün. Karnınız yoga matının önüne gelecek şekilde sağ bacağınızın üzerine doğru eğilin. Gövdeniz yere paralel bir görünümde olmalı.
Yana yoğun esneme pozisyonda bir kaç nefes alışverişi kadar durun. İleri seviyelerde pozda yaklaşık 15 -20 saniye kadar durabilirsiniz.

3 . Üçgen Pozu ( Trikosana )

yoga-hareketleri

Trikonasana pozu için matınızın üzerinde ayakta, ayaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha geniş açık olacak şekilde durarak başlayın. Nefes alın ve ardından kollarınızı omuzlarınızın hizasında, avuçlarınız aşağıya bakacak şekilde havaya kaldırın. Sağ ayağınızı parmak bölümünden 90 derece sağa  doğru döndürün ve nefes verin . Duruşunuzu hiç bozmayın ve sağ tarafınıza doğru yavaşça eğilin. Sağ eliniz yere değene dek eğilebilirsiniz, eğer yere değmekte zorlanıyorsanız sağ ayak bileceğinizi tutarak da hareketi kolaylaştırıp destek alabilirsiniz. Bu esnada sol kolunuz dümdüz yukarıda olmalı.

Birkaç nefes alışverişi süresince bu pozda kalın ve sonra nefes alarak yavaş ve hafifçe her iki kol omuz hizasında avuç içleri aşağıya bakacak şekilde ilk pozisyona gelin. Sağ ve sol tarafta da 30 saniye duracak şekilde 2 tekrar halinde uygulayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir