Başlangıç Seviyesindekiler için Temel Yoga Hareketleri

Eğer yoga yapmaya yeni başladıysanız temel yoga hareketlerini uygulayarak vücudunuzu yoga hareketlerine hazırlayabilir ve pratik yapabilirsiniz. Başlangıç seviyesinde olan kişilerin evlerinde kolayca uygulayabileceği başlangıç seviyesi yoga hareketlerini sizler için derledik.

Başlangıç Seviyesi Yoga Hareketleri

1 . Mountain Pose – Tadasana – Dağ Pozu

Ayakta düz bir şekilde durun. Topuklar, ayak parmakları ve ayak tabanı yere iyice bassın. Ayaklarınız birleşik olsun. Derin bir nefes alın ve kollarınızı yanlardan olacak şekilde havaya kaldırıp başınızın üzerinde avuç içleri birbirine bakacak düz bir şekilde uzatın. 30 saniye – 1 dakika boyunca nefes alışverişleri ile birlikte bu pozisyonda kalın.

2 . Downward Dog – Adho Mukha Svanasana – Aşağı Bakan Köpek

Ellerinizi ve dizlerinizi matınızın üzerine yerleştirerek masa pozunda duruşa başlayın. Ardından dizlerinizi kalçalarınızın altına getirin ellerinizi ise öne doğru kaydırarak omuzlarınızdan öne doğru gelmesini sağlayın. Nefes alarak dizlerinizi yerden kaldırın. Poponuz tavanı görecek şekilde yukarıda iken, boynunuzu uzatmak için başınızı eğin. Topuklarınızın yerden kalkmadığına emin olun. Bilek kıvrımlarınız mata paralel olsun.

En az üç derin nefes alın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.

3. Warrior – Virabhadrasana II – Savaşçı 2 Duruşu

Harekete matınızın üstünde düz ve dik bir pozisyonda ayakta durarak başlayın. Kollarınız iki yanda düz bir şekilde olsun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Sağ ayağınızı dışa olacak şekilde 90 derece döndürün.Kollarınızı iki yana omuz hizasına gelecek şekilde havaya kaldırın. Avuç içleriniz yere baksın. Ardından sağ bacağınızı dizden olacak şekilde bükerek yavaşça sağ bacağınızın üstüne eğilin. Ayaklarınızı aynı hizada tutun.

Sağ omzunuz ile sağ kolunuzu hizalayarak sağ tarafınıza doğru dönün. Sırtınız dik olmalı. Bu pozda bir kaç saniye durarak başlangıç pozunuza geri dönün.

Ardından hareketi sol bacağınız için de tekrarlayın.

4 . Triangle Pose – Utthita Trikonasana – Ağaç Pozu

Ayakta, ayaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha geniş açarak pozisyona başlayın. Nefes alarak kollarınızı omuzlarınızın hizasında, avuçlarınız aşağıya bakacak şekilde havaya kaldırın. Sağ ayağınızı parmak kısmından 90 derece olacak şekilde sağa döndürün, nefes vererek ve pozisyonunuzu hiç bozmadansağ yanınıza doğru eğilin. Sağ eliniz ile yere değene kadar eğilebilir, eğer zorlanıyorsanız sağ ayak bileceğinizi tutabilirsiniz. Sol kolunuz dümdüz yukarıda olmalı. Birkaç nefes bu pozisyonda kaldıktan sonra nefes alarak yavaş ve hafifçe her iki kol omuz hizasında avuç içleri aşağıya bakacak şekilde ilk pozisyona gelin. Sağ ve sol tarafta da 30 saniye duracak şekilde 2 tekrar halinde uygulayın.

Bu hareket bel bölgelerindeki fazlalığı kurtarmakla beraber, omuz, bel, kalça, sırt bölgesindeki kasları da çalıştırır.

5 . Seated Twist – Ardha Matsyendrasana – Yarım Balık Kral Pozu

Yarım balık kralı pozu için matınızın üzerine oturun. Sırtınız ,düz, dik ve bacaklarınız öne uzanmış olsun. Dizlerinizi kırın ve önünüze koyun. Sağ ayağınızı sağ bacağınızın altına görseldeki gibi yerleştirin. Sol bacağınızı ise kasığınıza yakın bir noktaya yaslayın. Sol bacağınızı yavaşça yukarı kaldırın kaldırın ve sağ dizinizin dış tarafına yerleştirin. Nefes verin. Kendinizi üst gövdeniz ile birlikte yavaşça sağ kalçanızın dışına doğru döndürün. Hareketi yaparken belinizi dik tutun.

Sol eliniz ile yeri destekleyin fe aynı anda sağ elinizi havaya kaldırın. Sağ ayağınız mümkün olduğu kadar yere bassın. Aynı esnada sırtınızı da yukarı uzatarak dikleştirin. Başınızı döndürebildiğiniz kadar sağa doğru döndürün. Bu pozisyonda 1 dakikaya kadar kalın, ardından nefes vererek pozisyondan çıkın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Aynı hareketi sol tarafınız için de uygulayın.