Bandha (Enerji kilitleri) nedir?

Türkçe karşılığı birleşme/ kilit olan, yoga teknikleri içerisinde önemli bir yere sahip olan enerji kilitleri, temel olarak enerji akımlarının yönlendirilmesini hedefliyor. Bandha teknikleri ile bölge kaslarının kontrol edilmesi, bedende üretilen enerjinin dengelenmesi aynı zamanda da depolanması amaçlanıyor.

bandha enerji kilitleri nedirBandhalar; ani ve hızlı enerji yükselişlerinin gerçekleşmesine engel olurken, bu teknikler vücuttaki bazı organ, kas ve bezlerin de canlanmasına ve vücutta yaratılan pozitif etkilerin zihinsel olarak da kendini göstermesine yardımcı oluyor.

Bandha uygulamaları sonucu kuyruk sokumunda bulunan Kundalini enerjisinin uyandırılması ve bu enerjinin yukarı doğru bedende bulunan 16 farklı destek bölgesine yayılmasını sağlıyor.

Temel Bandha uygulamaları, Boyun kilidi, Karın kilidi, kök kilidi ve büyük kilit olmak üzere 4 ayrı aşamadan oluşuyor.

Boyun kilidi olarak bilinen ilk Bandha uygulaması; göz, kulak, kalp ve beyinde dolaşan enerji akımını regüle etmenin yanı sıra bu organları ani enerji çıkışlarına karşı da koruyor.

Kök kilidi olarak adlandırılan Bandha uygulamaları; cinsel organın bulunduğu bölge üzerinde gerçekleştirilirken bu uygulamalar sonucunda sindirim ve boşaltım düzenleniyor, kişinin zihni daha da gelişiyor, aynı zamanda kişinin uyku ve beslenme ihtiyacı da azalıyor. Kök kilidi uygulamaları aynı zamanda depresyonla mücadelede de tercih edilen yardımcı bir teknik olarak da kullanılıyor.

Boyun, karın ve kök kilidinin aynı anda uygulanmasını ifade eden büyük kilit ile kişi, sahip olduğu enerjinin farkına varıyor, kişinin farkındalık seviyesi yükseliyor, aynı zamanda kişi telepati ve öngörü gibi yetenekler de kazanabiliyor.

Kısacası Bandha; yoganın en önemli parçalarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir