Antigravity Yoga Nedir? Antigravity Yoganın Faydaları Nelerdir?

Havada yoga ya da süspansiyon fitness olarak da geçen Antigravity Yoga dünyanın son dönem akımlarından birisi. Yer çekimine meydan okumaktan korkmuyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Christopher Harrison tarafından 1991 yılında kurulan bir akrobatik performans topluluğu olan Antigravity ile Türkiye 2013 yılında tanıştı. Oldukça kapsamlı bir teknik olan AntiGravity Yoga , geleneksel yoga ile havada yapılan egzersizleri birleştiren bir yoga çeşidi. Doğasında ağırlıklı olarak Yogayı barındırıyor, ama içeriği oldukça renkli. Pilates, kinesis, gyrotonic, akrobasi, dans ve cimnastik gibi bir çok spor çeşidini AntiGravity Yoga ‘nın içerisinde bulabiliyorsunuz. Bu çok yönlülüğü de AntiGravity Yoga ‘yı eğlenceli kılan unsurlardan sadece birisi.

antigravity-yoga

İpek bir hamak ile yerçekimsiz ortam hissi yaratılarak yapılan hareketler, klasik yogaya göre zorlayıcı hareketlerin daha kolay yapılmasını sağlıyor. Kontrolünüzü tamamen hamağınıza bırakarak teslimiyet ve güven duygusunu bir arada yaşayarak spor yapmak oldukça  ilginç bir tecrübe olsa gerek.

Antigravity Yoganın faydaları ise şu şekilde.

*Antigravity Yoga esnasında bolca baş aşağı duruyor ya da ters dönüyorsunuz. Bu da vücut sisteminin kendini yenilemesini, serotonin, endorfin, depomin gibi  mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlıyor. Beyninize temiz kan gittikçe hem kırmızı yanaklar, hem de mutlu bir birey olarak yoga salonunu terk ediyorsunuz.

antigravity yoga

*Antigravity Yoga yaptığınız esnada ve sonrasında salgılanan mutluluk hormonu ağrı kesici bir etki yaratıyor, yerçekimsiz ortamda yoga yaparken üzerinizdeki baskı sıfıra iniyor ve özellikle omurga bölgenizde baska tamamen ortadan kalkıyor. Bu da esnekliğinizin ve hareket kabiliyetinizin artmasına sebep oluyor. Bu baskısız yoga ortamı sayesinde sırt ve boyun ağrılarınızda azalma gözleniyor.

*Cesaret aşılıyor. Antigravity Yoganın Faydalarından bir diğeri ise zihinsel boyutta. Kontrolü bırakmak, her şeyi akışına bırakmak..  Tamamen cesaret ve güven gerektiren bu yoga türü sayesinde, yaşadığınız deneyim sizi özgürleştirerek güven ve cesaret aşılıyor ve öz güveninize de oldukça önemli bir fayda sağlıyor.

*Antigravity Yoga vücudun esnekliğini oldukça artıran bir spor türü. Bu esneklik ve artan hareket kabiliyeti vücudunuzu dinç ve canlı tutarak üzerinizde anti-aging etkisi yaratıyor. Ayrıca yarattığı esneklik sayesinde vücuttan kolayca atılan laktik asit vücut metabolizmasını hızlandırıyor ve kilo vermede kolaylık sağlıyor.

antigravity-yoga nedir

Antigravity Yoga şu durumlarda yapılmamalıdır

1 . Kalp Hastalığı

2 . Gebelik

3 . Göz tansiyonu hastaları

4 . Yakın zamanda cerrahi bir operasyon geçirenler

5 . Vertigo hastaları

Eğer sporda yaratıcılık arayışındaysanız ve kendinizi baş aşağı uçuşlara, havada taklalara hazır hissediyorsanız AntiGravity Yoga ‘yı mutlaka denemelisiniz:)