Ağır Bir Yemekten Sonra Yapabileceğiniz 5 Yoga Hareketi

Ağır bir yemek yediniz ve kendinizi şişkin ve rahatsız hissediyorsunuz. Çok fazla yemek yediğiniz, kendinizi stresli hissettiğiniz günlerde aşağıda yer alan yoga hareketlerini uygulayarak sindirim sisteminizi rahatlatabilir, bağırsak hareketliliğini artırabilirsiniz.

Ağır Bir Yemekten Sonra Yapabileceğiniz Yoga Hareketleri

1 . BODY ROTATIONS

Yere oturup bağdaş kurun. Ellerinizi dizlerinize yerleştirin ve gözlerinizi kapayın. Yavaşça, nefes alarak vücudunuzu geriye doğru eğin, sonra nefes verirken sağa dönün. Sonra vücudunu öne ve aşağıya getirin. Ardından sola eğilerek çemberi tamamlayın ve merkeze geri dönün. Hareketi birkaç kez sağ yönünde tekrar edip, birkaç kez de sol yönünde gerçekleştirin.

2 . CAT-COW

Matınızın üstünde dört ayak olacak şekilde masa pozisyonuna geçin. Dizleriniz tam kalça altında, elleriniz tam omuzların altında olmalı. Başınızı merkeze alarak, gözlerinizle ileriye bakın. Sırt bölgenizi içe doğru eğin ve kalçanızı çıkarın. Nefes verin ve omuz ve dizlerinizin pozisyonunu bozmadan omurganızı tavana doğru kaldırın. Bu esnada başınızı çeneden göğsünüze doğru yaklaştırın. Bu pozisyonda 3 -4 saniye kadar kalıp başlangıç pozisyonuna geri dönün. Hareketi birkaç kez tekrar edin.

3 . BOAT POSE

Oturmuş bir pozisyonda dizlerinizi bükün ve kollarınızı dizlerin yanlarına hizalayın. Ayaklarınızı yerden kaldırın, aynı anda göğsünüzü de açın. Vücudunuzu stabilize etmek için çekirdeğinizi sıkın. Sırtınızı dik tutun. Kuyruk sokumu kemiğinizin üzerinde oturduğunuzdan emin olun. Gövdeniz yer ile 45 – 50 derecelik bir açıya gelene dek arkaya doğru eğilin. Vücudunuz V şeklini alsın. Bu pozisyonda iki ila üç dakika bekleyin.

4 . SEATED FORWARD BEND

Oturmuş pozisyonda bacaklarınızı uzatın. Derin bir nefes alın ve kollarınızı dümdüz ileriye uzatarak ayak parmaklarınıza uzanın ve baş parmaklarınızı tutun. Eğer bunu yaparken dizleriniz bükülüyorsa ayak parmaklarını tutmak yerine dizlerinizi tuterak eğilin. Sırtınızı yuvarlamamaya çalışın. Bu pozisyonda iki ila üç dakika bekleyin.

5 . SEATED SPINAL TWIST

Her iki bacağınız uzatılmış bir pozisyonda oturun. Sağ bacağınızı kaldırıp kırın ve sol dizin arkasına dışa yerleştirin. Sağ elinizi vücudunuzu sağa hafif bir twist yaparak arkanıza getirip yere yerleştirin. Omurganızı düz tutun. Sol kolunuzu ise sağ dizinize dolayıp destek alın. Omurganız uzadıkça nefes verin ve alt sırtınızı hafifçe sağa çevirirken nefes verin. Birkaç dakika bu pozisyonda durup hareketi diğer taraf için tekrar edin.