Adet Döneminde Yapabileceğiniz 5 Yoga Hareketi

Kadınların her ay yaşadığı klasik sorunlardan bir tanesi de adet dönemi sancıları. Adet sırasında ya da öncesinde ortaya çıkan ağrı ve sancılar aslında rahmin yaşadığı kasılmaların ağrı sanılmasından ibaret. Tıp dilinde dismenore adı verilen adet sancıları eğer günlük yaşamı etkileyecek seviyedeyse mutlaka bir jinekolağa gidilmesi gerekir. Ama hafif şiddette adet ağrıları yaşayanlardansanız sancılarınıza yoga ile çözüm bulabilirsiniz.

İşte adet döneminde yapabileceğiniz 5 yoga hareketi

1 . Çocuk Duruşu ( Balasana )

balasana çocuk duruşu

Dizlerinizi hafif aralayaral matınızın üzerine diz üstü olacak şekilde çömelin. Derin bir nefes alın ve ardından yavaş yavaş nefes vererek ellerinizile öne doğru emekleyin. Alnınızı yere bırakarak rahat bir pozisyon elde edebilirsiniz. Bu pozisyonda en az üç derin nefes alacak şekilde kalın.

2 .  Bacaklar Duvarda Duruşu ( Viparita Karani )

viparita karni bacaklar duvarda duruşu

Duvar kenarı bir alan bularak duvarı solunuza alın ve yere ayaklarınızı uzatarak oturun. Poponuz duvardan uzak tutacak ya da yapabiliyorsanız duvara dayayacak şekilde ayaklarınızı fotograftaki gibi duvara yaslayın. Kollarınız her iki yanınızda rahat bir pozisyonda kalsın. Bu pozisyonda en az üç derin nefes alacak şekilde kalın.

3 . Ayakta Öne Eğilme Egzersizi ( Uttasana )

UTTASANA ayakta öne eğilme pozu

Ayakta dağ duruşu ile pozisyona başlayın. Derin bir nefes alarak kollarınızı yukarıya doğru kaldırın. Dizlerinizi hiç kırmadan, dümdüz olacak şekilde eğilebildiğiniz kadar yere eğilin. Düzenli nefes alışverişlerinize devam edin. Her nefesinizde biraz daha eğilmeye çalışın. Bu pozisyonda 30 sn ile 1 dk arası kalın.

4 . Mutlu Bebek Pozu – ( Ananda Balasana )

Ananda Balasana  mutlu bebek duruşu

Matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Nefes vererek dizlerinizi karnınıza doğru çekin. Yavaşça nefes verirken ayaklarınızı dış kısımlarından kavrayarak tutun. Sırtınızın dümdüz tamamen yerde olmalı. Dizlerinizi yavaşça gövdenizden daha geniş olacak şekilde açın ve koltuk altınıza doğru çekin. Bu duruşta en az 30sn-1dk arası kalın ve daha sonra başlangıç pozisyonunuza geri dönerek dinlenin.

5 . Sabah Duruşu ( Halasana )

Dizleriniz kırık bir halde sırt üstü matınızın üzerine uzanın. Ayak tabanlarınız yerde olsun. Dizleriniz serbest kalsın, ardınsan ayaklarınızı yukarı kaldırabilmeniz için kollarınızla yerden kuvvet alın. Derin bir nefes alın ve boynunuz rahat olacak konuma gelene dek ayaklarınızı geriye düşürün. Avuçlarınız yerde ya da yapabiliyorsanız birleştirerek ellerinizi tutun. Kollarınızı sıkıca yere bastırırken topuklarınızı gerin. Bu pozisyonda en az 3 derin nefes alış verişi süresince kalın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir