5 Farklı Nefes Egzersizi Türü

Nefes egzersizleri hayatınızın her alanında size farklı faydalar sağlayarak yaşam kalitenizi artıran egzersiz türleridir. Düzenli nefes egzersizi yaparak ;

  • Stres, anksiyete, panik gibi olumsuz duygu durumlarını azaltabilir,
  • Odak duyusunu geliştirebilir,
  • Kan akımını hızlandırarak cilt sağlığınızı koruyabilir,
  • Hücrelerinize daha fazla oksijen gitmesini sağlayabilir,
  • Kan basıncını ayarlayabilir,
  • Sindirim sisteminizi kuvvetlendirebilir,
  • Uyku problemlerini giderebilir,
  • Ruh sağlığınızı olumlu yönde tutabilirsiniz.

Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

1 . Sama Vritti ( Eşit Nefes Alıp Vermek )

Sama vritti nefes tekniğine başlarken, nefes alırken dörde kadar sayın. Ardından nefesinizi verirken tekrar dörde kadar sayın. Soluma işlemini burnunuzdan gerçekleştirin. İleri seviyelerde sayma işlemini altı ya da sekiz saniye olacak şekilde nefesi tutarak gerçekleştirebilirsiniz.

2 . Karından Nefes Tekniği

Bu nefes tekniği için bir elinizi göğsünüze diğer elinizi karnınızın üzerine yerleştirin. Burnunuzdan diyaframınız şişecek şekilde derin bir nefes alın. Ardından nefesi yavaşça ağzınızdan geri verin. Her gün toplamda 10 dakika olacak şekilde bu şekilde nefes alış verişi uygulayabilirsiniz.

3 . Nadi Shodhana ( Dönüşümlü Nefes Alma )

Nadi Shodhana nefes tekniğine rahat bir pozisyonda başlayın. Sağ başparmağınız ile sağ burun deliğinizi kapatın. Sol burun deliğinizden derin bir nefes alın. Derin nefesin son noktasında sol baş parmağınız ile sol burun deliğinizi kapatn ve sağ burun deliğinizden aldığınız nefesi geri verin. Ardından sağ burun deliğinden nefes alıp nefesin son noktasında sağ burun deliğini kapatın ve sol burundan nefes vererek egzersize devam edin.

4 . İlerleyici Kas Gevşemesi

Egzersize başlamadan önce göz kapaklarınızı kapayın. Vücudunuzun rahatlamasını, kaslarınızın gevşemesini sağlayın. Ayak parmaklarınızdan başlayacak şekilde sıra ile diz, kalça, sırt, göğüs, kol, el, boyun, çene ve gözlere gelecek gibi her biri için derin nefes alın. Nefesin sanki bu sıra ile akıp gittiğini düşünün. Ardından yavaşça nefes verin ve egzersizi tekrarlayın.

 

5 . Kapalabhati ( Kafatası Parlatan Nefes ) 

Burnunuzdan çok yavaş ve derin bir nefes alın. Ardından alt karnınızı kullanarak güçlü bir şekilde yine burnunuzdan nefesinizi verin. Toplamda 10 nefes olacak şekilde nefes alıp verme işlemini devam ettirebilirsiniz.