Ödem Neden Olur? Ödem Atıcı Çay Tarifi

Vücutta aşırı bir şişkinlik yaratarak, günlük yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ödem, birçok farklı sebepten oluşabilir. Ayak, bacak, kol, karın gibi farklı bölgelerde oluşabilen ödem;

 

  • Aşırı tuz tüketildiğinde,
  • Fazla ayakta kalındığında,
  • Hareketsiz bir yaşam sürüldüğünde,
  • Masa başında saatlerce oturulduğunda,
  • Hava değişimlerinde,
  • Aşırı su tüketiminde,
  • Hamilelik döneminde,
  • Regl döneminde oluşabilir.

Ödem Atmak için Ne Yapılmalı?

Ödem atmak istiyorsanız öncelikle hareketli bir yaşam biçimi tercih etmelisiniz. Hareket etmek metabolizmanızı canlandırdığı gibi aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede vücudunuz fazla su tutmaz ve ödem oluşumu engellenir. Yine aynı şekilde aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak kalmak da ödem oluşumunu engellemede yardımcı olacaktır.

Lifli yiyecekler tüketmek bağırsak hareketlerinin artmasında yardımcıdır. Bağırsak hareketleri ne kadar hızlıysa ödem oluşumu da o kadar azalır.

Ödem Atıcı Çay Tarifleri

1 . Maydanoz Çayı

Maydanoz ödem atma konusunda en yardımcı sebzelerden biridir. 1 bağ maydanozu 1 litre su ile 3-5 dakika boyunca kaynatıp gün içinde tüketebilirsiniz. Tadını hafifletmek için içerisinde limon da atabilirsiniz.

2 . Karışık Çay

4 su bardağı kaynar su içerisinde ; 1 tutam mısır püskülü, 8 -10 adet kiraz sapı, 3 -4 adet defne yaprağı, 8 -10 adet maydanoz atarak 10 – 15 dakika kaynatın. Tüm malzemeleri süzüp gün içinde tüketin.

3 . Yeşil Çaylı Ödem Çayı

2 su bardağı kaynar suyun içerisine; 1 tutam mısır püskülü, 5 -6 adet kiraz sapı, 5 -6 adet maydanoz ve yarım tatlı kaşığı yeşil çay atın. 4 -5 dakika demlendirip süzün ve gün içinde tüketin.

4 . Elma ve Tarçınlı Ödem Çayı

2 litre suyun içerisine yarım limon, 1 adet elma ve fındık büyüklüğünde zencefili doğrayın.  3 dal kadar taze maydanoz, 4 – 5 yaprak taze nane, 1 adet çubuk tarçın, 1 küçük salatalığı da suyun içine katın ve 4 -5 dakika kaynatıp ılıyana kadar dinlendirin. Gün içinde tüketin.