Zihni Kirleten 4 Toksik Düşünce

Herkesin kafasının içinde gün içinde belki milyonlarca düşünce ve fikir dönüp dolaşıyor. Kimi yararlı kimi yararsız ve boş olan bu düşüncelerin bazılarının zihniniz için toksik etki yarattığını , zihin sağlığınızı olumsuz etkilediğini biliyor muydunuz?

Zihin Sağlığını Olumsuz Etkileyen Düşünceler

1 . Başkalarının Hayatı ile İlgili Yapılan Kıyaslamalar 

Özellikle son yıllarda sosyal medya kullanımının artması ile birlikte yaygınlaşan başkalarının hayatı kıyaslamaları zihininiz için son derece zararlı ve gereksiz düşünce tiplerinden biri. Farklı insanların yaşamlarına özenip kendini eksik, yetersiz, anlamsız ya da başarısız bulmak durum bu şekilde olmasa bile kişiyi böyleymiş gibi düşündürterek günlük yaşamına etki ediyor ve kişi bir süre sonra kendini gördüğü o noktaya gelerek hayatını olumsuz bir yere sürüklüyor. Bunun önüne geçmek için öncelikle kendi yaşamınıza odaklanmalı, yaşamın ne kadar değerli ve biricik olduğunu fark ederek zamanı başkalarının yaşamlarını düşünmeyi değil kendi yaşamınızı nasıl daha iyi ve değerli yapacağınızı düşünerek geçirmelisiniz.

2 . Başarısızlık Düşünceleri

Hayatta kimse sürekli başarı elde etmek. Uzun süreli başarısızlıklar, hatalar, yanılmalar da insan içindir. Bunu kabul etmek yerine kendinize sürekli ne kadar başarısız olduğunuzu yineleyerek yola devam ederseniz bir süre sonra sürekli başarısızlıkların sizi bulduğunu fark edeceksiniz. Bu düşünce tipi oldukça tehlikeli ve zehirlidir, sizi farkında olmadan negatife yönlendirir ve yeni bir girişimde bulunmanızı engeller. Bu tip düşünceler yerine kendinizi sürekli motive etmeli, bir kez daha denemenin inancını yaşamalı ve başarıyı bulmalısınız.

3 . Sınırlamalar 

Kimi insanlar mutlu olmak için kendisine sürekli zincirler, sınırlamalar koyar. Örneğin bu işe girmeden mutlu olmayacağım, şunu yapmadan huzurlu bir yaşam sürdüremeyeceğim gibi. Ancak bu tamamen yaşamınızı ve zihin sağlığınızı olumsuz etkileyen bir düşünce tipidir. Mutlu olmak için sınırlara ihtiyacınız olduğunu bilmeden, küçük şeylerdeki keyfi görerek yaşamaya başladığınızda bu düşüncenin ne kadar zehirli olduğunu fark edeceksiniz.

4 . Kendine Nefret Söylemleri

Bu dünyaya, içinde bulunduğunuz beden içerisinde bir kez gelirsiniz. Bu sizin bedeninizdir ve dünyada hiçbir kimsede size ait olan, sizin olan özellikler bulunmaz. Böyle bir cevheri görmeden yine başkalarının özelliklerine odaklanarak kendinizi sevmeden yaşarsanız bir süre sonra mutsuz, sağlıksız bir hayat sürdürmeye başlarsınız. Mutluluğun yolu kendinle barışmaktan geçer. Sizi siz yapan özelliklerinizi kucaklamalı ve kendinizi herkesten, her şeyden daha çok sevmelisiniz.