Zihinsel Kaygıyı Azaltmak için Uygulayabileceğiniz 4 Yöntem

Günümüzde stres ile birlikte artış gösteren kaygı durumu, ilişkilerden tutun günlük hayatımıza kadar birçok alanda hayatımıza etki ediyor. Zihin sağlığımız için de etkileri son derece zararlı olan kaygı, yalnızca hayat kalitesinin düşmesi ile kalmayıp, uzun vadede birtakım hastalıklara bile yol açabiliyor. Peki kaygıyı azaltmak için neler yapılabilir? Zihnimizi sakinleştirmenin yolları nelerdir?

Zihinsel Kaygıyı Azaltmak için Uygulanabilecek Yöntemler

1 . Gevşeyin

Gevşemek kronik kaygıya vücudun verdiği en önemli savunmalardan biridir. Gevşeme ile birlikte kaslar rahatlar, stres hormunu azalma gösterir, tansiyon düşer. Kaygı anında gevşeyebilmek için gevşeme tekniklerini öğrenebilir, özellikle sabahları olmak üzere düzenli olarak gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz. Gevşeme ile birlikte nefes egzersizlerini de gerçekleştirerek stres seviyenizi ve kaygıyı maksimum derecede azaltmanız mümkün. ( Bknz : Nefes Egzersizleri )

2 . Bekleyin 

Bir problem ile karşı karşıyasınız ve çözemedikçe kaygı seviyeniz daha da artıyor. Öncelikle o an için o preblemden olabildiğince uzaklaşın. Kaygı hissetmeye başladığınız an o problemi çözebilme ihtimaliniz de uzaklaşacaktır. Mola verin, dışarıya çıkın oksijen alın ve rahatlayın. Vücudunuzda yarattığınız stres seviyesi minimum düzeye indiğinde geri dönün ve probleme tekrar odaklanın. Bu sayede hem problemi daha rahat çözmüş olursunuz hem de kaygı durumunuza anında müdahele ederek artmasını engellemiş olursunuz.

3 . Kafein Miktarını Azaltın

Eğer sık sık kafein tüketen biriyseniz bu da kaygınızın artmasına yol açabilir. Özellikle akşam saatlerinde alınan kafeinli içecek ve gıdalar uyku kalitenizde bozulmalara yol açacaktır. Bu da ertesi gün yorgun, stresli uyanmanıza yol açar. Kafein tüketimini azaltarak kaygı kontrolü yapabilir, geceleri kafein yerine rahatlatıcı ve sakinleştirici, uyku kalitesini artıran papatya, rezene, ıhlamur gibi çayları tüketebilirsiniz.

4 . Hayatınızı Düzenleyin

Karmaşa her zaman daha fazla kaygı ve endişeye yol açar. Düzenlemeye önce hayatınız ile başlayın. Karmaşa yaratan unsurları ortadan kaldırın. Evinizi temizleyin, ilişkilerinizi gözden geçirin. Sizi karmaşaya sokan durumları bulun ve bu durumları hayatınızdan çıkarın. Sağlıklı beslenin, şişkinlik, hazımsızlık yaratan yiyecekleri kendinizden uzak tutun. Düzenli spor yapın. Kendinize ne kadar iyi bakarsanız zihin sağlığınızı da o kadar iyi korursunuz.