Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Lifli ve sarı çiçekleri ile meşhur zerdeçal, baharat olarak da kullanılan çok yıllık bir bitkidir. Daha çok yemeklere ve kumaşlara renk vermek amacı ile kullanılsa da çayı ve suyu da kullanılabilir.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

zerdecalin-faydalari

1 . Vitamin ve Mineral Deposudur

Zerdeçal demir, potasyum, B6 ile C vitaminleri, manganez ve değerli mineraller açısından oldukça zengindir.

2 . Kanserle Mücadele Eder

Kanserin doğal yollarla tedavisinde en sık kullanılan ve en faydalı olan bitkidir. Düzenli içilen zerdeçal, kanserli hücreler ile mücadele eder ve hücre yenilenmesini hızlı bir şekilde destekler. Prostat kanseri, kolon kanseri, meme kanseri gibi sıkça rastlanan kanser türleri ile mücadelede zerdeçalın önemi göz ardı edilemez. Ayrıca lösemi yani kan kanseri türüne karşı da oldukça faydalı olduğu, düzenli tüketildiğinde çocuklukta lösemiye yakalanma oranını düşürdüğü yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

zerdecalin-faydalari2 . Diyabeti Dengeler

Zerdeçalın faydalarından bir diğeri de diyabeti dengelemesidir. Zerdeçal vücutta insülin görevi görür ve bu sayede kan şekerini sağlıklı bir seviyede dengeler. Orta düzey diyabet sorunlarının giderilmesini sağlar. Ayrıca yine düzenli tüketildiğinde tip 2 diyabetin oluşmasını engeller.

3 . Kolestrolü Dengeler

Zerdeçal sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan kolestrolü dengeler ve bu sayede daha rahat yemek yiyebilmeyi sağlar.

4 . Romatizma Ağrılarını Giderir

Zerdeçal anti enflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde, osteoarterit ve romatoid arterit sorunlarını giderir, ayrıca hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok eder. Kemik ve eklem ağrılarına karşı oldukça faydalıdır. Orta ölçekte eklem ağrılarının yanı sıra iltihabına da iyi gelir.

zerdecalin-faydalari5 . Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçeriği incelendiğinde zerdeçal doğal bir antiseptik ve antibakteriyel madde olarak değerlendirilir. Bu özellikleri zerdeçalın etkili bir dezenfekte olarak kullanılabilmesini sağlar. Örneğin kesik, yanık, yırtılma gibi deri rahatsızlıklarında yaranın üzerine zerdeçal tozu serperek yaranın mikrop kapmasını engelleyebilir ve daha kolay iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

6 . Zayıflamaya Yardımcıdır

Obezite ve farklı kilo problemlerinde zerdeçal da yardımcı olarak kullanılır ve kilo verme konusunda yardımı büyüktür. Yemek yediğiniz sırada sadece bir çay kaşığı zerdeçal tozu tüketmek kilo vermenizi kolaylaştırmada yardımcı olacaktır.

7 . Hafızayı Güçlendirir

Düzenli zerdeçal tüketmek öğrenmeyi ve öğrenme hızını artırır. Ayrıca hafızayı güçlendirir, unutkanlık ve alzheimer’a karşı oldukça iyi gelir. Beyni güçlendirir ve beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlar.

Zerdeçalın faydalarından geri kalanlar ise şu şekilde;

  • Karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
  • Verem, tifo gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır ya da önler.
  • Soğuk algınlığına karşı koruma sağlar. Astım tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Sinirleri uyarır.
  • Gaz ve idrar söktürücüdür.
  • Depresyona karşı antidepresan görevi görür.
  • Baş ağrılarına iyi gelir.
  • Saç dökülmesi, saçkıran gibi rahatsızlıklara karşı da oldukça faydalıdır.

zerdecalin-faydalariZerdeçallı Süt Nasıl Hazırlanır : 

1 bardak sütü cezveye alın ve kaynatmaya başlayın. İçerisine 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ekleyin ve birlikte bir kaç dakika daha kaynatın. Bir tutam karabiber ekleyin( isteğe bağlı ) ve bir kaç dakika daha kaynatmaya devam edin. Kaynattığınız zerdeçallı sütün içerisine tat vermesi için bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Zerdeçallı sütü gece yatmadan çnce ya da gün içinde istediğiniz zaman içebilirsiniz.

Zerdeçal Çayı Nasıl Hazırlanır :

Malzemeler:

* 1 çay kaşığı zerdeçal

* 4 su bardağı su

*  Bal , taze limon suyu,

* 1 tatlı kaşığı rendelenmiş zencefil  (isteğe bağlı)

Hazırlanışı:

Porselen bir demliğe suyu ve zerdeçalı koyun ve yaklaşık 15 dakika boyunca kaynatın. Kaynayan karışımı süzerek atıklarından ayırın. Ardından içerisine önce balı, limon suyunu ve rendelenmiş zencefili ekleyin. Bu zerdeçallı çaydan gün içerisinden 1 ya da 2 bardak içebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir