Zayıflamaya Yardımcı Baharatlar ve Otlar

Günlük hayatta yemeklerimizde kullandığımız baharat çeşitlerinin yüzlerce faydası olduğunu biliyoruz. Ama bazı baharatların genel faydalarının yanı sıra öyle bir faydası var ki özellikle diyette olan kadınların çok hoşuna gidecek. Bilimsel olarak da kanıtlanmış olan zayıflamaya yardımcı baharatlar ve otlar diyet listelerine girdiğinde kilo vermenizi sağlarken  yavaş olan metabolizmanızın da hızlanmasını sağlayacak. Günlük öğünlerinize bu baharatları katarak karın yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

zayıflatan baharatlar

İşte Zayıflamaya Yardımcı Baharatlar ve Otlar :

Kimyon : Sağlık açısından bir çok faydası bulunan kimyonun sindirime oldukça yardımcı oluyor. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi metabolik fonksiyonlarıda iyileştiriyor.

Zencefil : Şifa kaynağı çok yüksek olan zencefil,mide hastalıklarına oldukça iyi geliyor.  Kilo verdirdiği ispatlanan bu otun içerisindeki kapsaikin maddesinin metabolizmayı hızlandırdığı ve sonuç olarak da kalori yaktırdığı ortaya çıkmış. Kilo vermek, sindirim ve hazımsızlık sorunlarına çözüm bulmak isteyenlerin mutlaka gün içinde zencefil çayı içmeleri ve diyetlerine eklemeleri gerekiyor.

zencefilin faydaları

Hardal Tohumu : Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmayı kolaylaştıyor.

Biberiye : Salatalarda kullanılan biberiye iyi bir ödem atıcı. Ayrıca biberiyede bulunan karnosik asit, açlık kan şekeri seviyesini düşürerek kilo alımına sınır koyuyor. Biberiyeyi çay olarak da diyet listenize ekleyebilirsiniz.

Yeşil Çay : Yeşil çayın zayıflatıcı özelliğini bilmeyen yoktur. Günde bir bardak yeşil çay tüketildiğinde bile vücudunuzda antioksidan görevi görür. Yağ yakmak ve zayıflamak için bire bir.

Tarçın : Araştırmalara göre tarçın glikozun hücreler içinde hareketine yardımcı oluyor ve  bu da özellikle yemeklerden sonra yaşanan insülin dalgalanmalarını önlüyor. Ayrıca fazla kilo ve obezite sağlığı üzerinde de tarçın olumlu etkilere sahip.

tarçının faydaları

Maydanoz : A Vitamini deposu maydanozda bulunan antioksidanların karaciğeri temizliyor ve metabolizmayı canlandırıyor. Sindirim sistemini rahatlatarak kabızlık sorunlarının önüne geçiyor. Maydanoz yemek ya da maydanoz suyu içmek vücuttaki ödemleri atarak zayıflamayı, kilo vermeyi sağlıyor.

Kırmızı Pul Biber : Ağzınızı yakan kırmızı pul biber kilolarınızı da yakıyor. Metabolizmayı %25 hızlandırdığı gibi vücudu daha fazla yağ yakmaya teşvik ediyor. Günlük düzenli olarak az miktarda yemeklere atılan pul biber en iyi yağ yakma araçlarından biri.

Karabiber : Karabiber yağların vücutta birikmesini engelliyor ve kilo verme işlemini kolaylaştırıyor. Yapılan bir araştırma yemeklerle birlikte alınan karabiberin 20 dakikalık yürüyüş etkisi yarattını söylüyor.