Yüksek Tansiyon Riskini Artıran Şeyler

Yüksek tansiyon dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri. Baş ağrısı, kulakta çınlama ve uğultu, baş dönmesi gibi belirtiler ile başlayan yüksek tansiyon kontrol altına alınmadığında ve tedavi edilmediğinde uzun vadede bir çok hastalığa ön ayak olabiliyor. Tansiyonu yükselten şeyler ise aşağıdaki gibi;

tansiyonu-yukselten-seyler1 . Yaş 

İlerleyen yaş ile birlikte kişilerin değişen yaşamı tansiyona da olumsuz yönde etki ediyor. Özellikle hareketsiz bir yaşam düzeni, stres, alkol kullanımı, sigara gibi sebepler yaşın da ilerlemesi ile birlikte tansiyonu yükselten şeyler arasında.

2 . Cinsiyet 

Cinsiyete bağlı tansiyon ise özellikle 50 yaşında altındaki erkeklere daha çok görülürken 55 yaşından sonra ise daha çok kadınlarda görülmeye başlanır.

3 . Aşırı Kilo

Obezite, göbek yağlanması ile birlikte tansiyonun da artış hızı aynı orandadır. Aşırı kilolu kişilerin neredeyse % %40’ında yüksek tansiyon görülür.

Yüksek tansiyona sebep olan diğer faktörler ise;

  • Diyabet
  • Alkol tüketimi
  • Stres
  • Hareketsiz yaşam
  • Aşırı Tuz Tüketimi

Tansiyonu Kontrol Altına Almak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle mutlaka uzman bir doktora görünerek sebepleri araştırılmalı ve uygun bir tedavi yöntemi izlenmelidir. Bunun dışında hasta tansiyonunun yükselmemesi için bazı şeylere dikkat edebilir.

Beslenme düzenini sebze, meyve ve tam tahıllı ürün gruplarından oluşturarak sağlıklı bir programa geçiş tansiyonun yükselmesini önleyecektir. Tuzu azaltmak hatta mümkün olduğunca kullanmamak da yardımcı olur. Kızartma yiyecekler, hamur işleri, işlenmiş et ürünleri tüketilmemelidir. Alkol ve alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır. Hareketsiz yaşam biçimi bir kenara bırakılarak düzenli spor yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir