Yorgunluğun 5 Sebebi

Gün içinde kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, ne kadar uyursanız uyuyun uyandığınızda hala uykusuz ve bitkinseniz bu geçmeyen yorgunluğunuzun bir sebebi olabilir. Kansızlıktan kansere kadar birçok farklı rahatsızlık yorgun ve bitkin hissetmeye yol açıyor. Eğer en ufak bir iş yaparken bile hemen yoruluyor ve dinlenme ihtiyacı duyuyorsanız yorgunluğunuzun sebebini araştırabilirsiniz.

Yorgunluğun Sebepleri

1 . Anemi

Anemi yani kansızlık yorgunluğun en sık sebep olduğu hastalıklardan biri. Vücutta oksijen taşıyan hemoglobinin eksikliği, kişinin gün içinde sürekli halsiz ve yorgun hissetmesine yol açar. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora görünerek muayene olmalı ve kansızlık tedavisi görülmelidir. Kansızlık geçtikten sonra yorgunluk hissi de kendiliğinden geçecektir.

2 . Tiroit Hastalıkları

Tirpit ile ilgili hastalıklar da yorgunluğun sebeplerinden biri. Kişide eğer tiroit ile ilgili bir rahatsızlık bulunuyorsa kişi kendini güçsüz, yerinden kalkamayacak derecede halsiz hissedebilir. İş yapma isteği kaybolur ve günlük yaşamları olumsuz etkilenir.

3 . Depresyon

Depresyon gibi psikosomotik  hastalıklar da kişinin kendisini sürekli yorgun hissetmesine sebep olur.

4 . Kanser

Kanserli hücreler vücut sistemini bozarak, kişinin kendisini yorgun hissetmesine yol açabilir. Ayrıca tümörler insan mekanizmasını çok hızlı etkileyerek değişikliklere yol açar ve örneğin şeker daha hızlı tükenir, kan şekeri hızlı düşer, oksijen daha hızlı harcanır. Tüm bunlar ise vücudun gereksinimlerini artırarak kişinin yorgun hissetmesine yol açar.

5 . Uyku Apnesi

Uyku apnesi, kişinin uyku kalitesini düşürerek yaşam döngüsünü dengesizleştirir. Kişi uyandığı andan itibaren kendini yorgun hissederek tüm günü bu şekilde geçirir. Düzensiz ve kalitesiz uyku halsizlik, güçsüzlük gibi durumları da beraberinde getirir.

Ayrıca aşağıdaki bazı hastalıklar da yorgunluğa sebep olabilir.

  • Enfeksiyon hastalıkları
  • Verem (tüberküloz)
  • Parazit hastalıkları
  • AIDS
  • Böbrek yetmezliği, karaciğer yetersizliği
  • Kalsiyum yüksekliği
  • Hepatit yani karaciğer iltihaplanması
  • Kalp hastalıkları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir