Yogadan Önce Bu Besinlerden Uzak Dur!

Bir çok yoga eğitmeni yoga yapmadan önce en az 2 saat boyunca herhangi bir şey yenilmemesini, karnın aşırı dolu olmamasını önerir. Karnın aşırı tok ve dolu olması, yoga pozları esnasında zorluk çıkmasına, duruşları ve rahatlığı engellemesine sebep olabilir. Ayrıca yoga pozları ile birlikte hareketlenen vücut yüzünden kan dolaşımını etkileyecek ve sindirim sistemini yavaşlatacaktır.

Ama eğer 2 saat boyunca hiçbir şey yemeden duramam, mutlaka bir şeyler atıştırmalıyım diyorsanız, yoga öncesi bazı besinlerden özellikle uzak durmanız gerekiyor. İşte yoga performansını olumsuz etkileyen ve yoga yapmadan önce yenmemesi gereken besinler.

fasd food yiyeceklerin zararları1 . Kızartma- Fast Food

Fast food gibi mideye oturan ve sindirim sistemini yavaşlatan besinlerden mutlaka uzak durmalısınız. Normal bir diyet programındayken bile uzak durulması gereken patates kızartması, soğan halkası gibi bol yağlı ve sindirimi zor besinleri yoga yapmadan önce de tüketmemeniz, yoga performansınızın olumsuz etkilenmemesi için oldukça önemli.

2 . Kırmızı Et ve Balık

Protein açısından oldukça zengin olan kırmızı et ve balık tüketiminizi mümkün olduğunca yoga sonrasına bırakmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Proteinin yaratacağı yavaşlamış bir sindirim sistemi yoga esnasında sizi çok da rahatlatacak bir ortam yaratmayacaktır.

peynirin zararları3 . Peynir

Yoga yapmadan önce yenmemesi gereken besinlerden bir diğeri de peynir. Protein ve yağ oranı yüksek olan peynir de yine kırmızı et ve balık gibi metabolizmanızı yavaşlatacağından yoga esnasında rahat olmanızı engelleyecektir.

 

4 . Baharatlı Yemekler

Bol baharat oldukça faydalı ama bir o kadar da mide yakıcı. Baharatlı yemekler yoga esnasında midenizi yakacağından yoga öncesi uzak durmak en mantıklısı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir