Yoga ve Kalp Sağlığı

yoga-ve-kalp-sagligiSağlıklı ve esnek olmayı sağlayan, vücuda ve zihne zindelik, huzur katan yoga ayrıca vücudu bir takım hastalıklardan da korur. Kalp sağlığı da bunlardan biri. Kalp hastalıklarını önlemek ya da tedavi etmek için yoga oldukça sık kullanılır.

Yoga özellikle el ve ayak bölgesindeki kan dolaşımını destekler, bu bölgelerdeki kan dolaşımını düzenler. Hücrelerin daha fazla oksijen almasını sağlar. Ayrıca kanın organlara daha etkin bir şekilde aktarılmasına yardımcı olur. Bu sayede kalp ve damar sağlığını destekleyerek korur.

Ayrıca düzenli yoga yapmak tekrarlanan kalp krizlerini, hipertansiyonu önler, beyinde endokrin faaliyetini kontrol eden hipotalamusu etkiler. Kalp yetmezliği yaşayan hastalarda düzenli yoga, kalp sağlının güçlenmesine yardımcı olur. Yine düzenli yoga yapmak kalp ritminin düzenlenmesine yardım eder.

Yoganın kalp sağlığını desteklemesinin yanında, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kas ve kemik sağlığını koruması, yüksek tansiyonu düşürmesi,  kortizol seviyesini düşürmesi, iyi kolesterol seviyesinin normal değerine gelerek kötü kolesterolü düşürmesi, kan şekerinin dengelemesi, sindirim ve sinir sistemini koruması gibi faydaları da bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir