Yılbaşı Sofrasında Diyete Dikkat

Bir önceki yazımızda yılbaşı ertesi midenizi rahatlatmak ve vücudunuzu dinlendirmek için nasıl bir detoks programı yapabileceğinizi yazmıştık ( Bknz : Yeni Yıl Detoksu ) Peki yeni yıl gecesi diyetinizi bozmadan nasıl yılbaşı sofrası hazırlayabilirsiniz, sağlıklı ama keyifli bir yılbaşı sofrası nasıl olmalı?

İşte yılbaşı sofrası hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler;

yilbasi-sofrasi-nasil-olmali

  • Çorbanızda, sebze yemeğinizde ya da yoğurdunuzda 2 -3 diş sarımsak kullanın. Sarımsak yen yıl gecesi tükettikleriniz sonrası tansiyonunuzu normal seviyede tutarak dengeler, iyi kolesterolü yükseltir, kilo kontrolünüzü dengede tutar ve sizi yeni yıl gecesinde vitamin ve mineral bakımından besler.
  • Yeni yıl gecesi şarküteri ürünlerini ya hiç tüketmeyin ya da mümkün olduğunca minimum seviyede tutun. Tüketirken yanında mutlaka C vitamini de tüketmeye çalışın. Ayrıca yanında mutlaka bol yeşillikten oluşan bir salata da eklemeyi unutmayın.

yilbasi-sofrasi-nasil-olmali

  • Günlük diyetinizdeki lif oranını yılbaşı gecesi bir tık artırın. Lifli gıdalar yeni yıl gecesi tükettiğini besinler tarafından midenizin kötü olmasını engeller, sindiriminizi kolaylaştırır. Ayrıca vitamin ve mineral sağlar. Mısır, fasulye, barbunya, armut, enginar, kepekli makarna, elma, badem, brokoli gibi besinleri yılbaşı gecesi menünüze ekleyebilirsiniz.
  • Eğer yeni yıl gecesinde alkol kullanacaksanız, 1-2 kadeh kırmızı şarap içebilirsiniz. Kırmızı şarap kötü kolestrolü azaltır, iyi kolesterol üretimini artırır. Ayrıca sindirimi rahatlatır, kan dolaşımını düzenler.
  • Normalde kullandığınız yağ miktarını bu gece biraz daha düşürebilirsiniz. Katı yağ kesinlikle tüketmeyin, bunun yerine zeytinyağı tüketerek yine kötü kolestrolü düşürüp, iyi kolestrolünüzü yükseltebilirsiniz.
  • Aşırı tuzlu ve aşırı acı yiyecekler alkol ile birleştiği zaman midenizde ağrı, vücutta ağırlık ve ödem yaratabilir. O yüzden yiyeceklerinizde az tuz ve az acı kullanmaya özen gösterin.
  • Ertesi gün mutlaka vücudunuzu dinlendirecek bir detoks programı uygulayın ve toksinlerinizden kurtulun.

Şimdiden herkese iyi bir yıl dileriz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir