Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay artık hayatımızın vazgeçilmez içeceklerinden. Sağlıklı yaşam ile ilgili görüp görebileceğiniz her konunun içerisinde yer alan yeşil çay, dünyanın da en sağlıklı içecekleri arasında. Krom, manganez, selenyum, çinko ve C vitamini içeren yeşil çay ayrıca çok güçlü bir antioksidan.

Yeşil Çayın Faydaları

yesil-cayin-faydalari1 . Kalp Sağlığı

Yeşil çay kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Damarların cephelerini güçlendirir, kan pıhtılaşmasına karşı etkilidir, damar tıkanıklığı riskini azaltır. Düzenli tüketildiğinde kalp krizi riskini önemli ölçüde düşüren yeşil çay, kan basıncını da düşürür.

2 . Kanser

Düzenli yeşil çay tüketmenin kanser riskini düşürdüğü yapılan araştırmalarca desteklenen bir olgu. Meme kanseri, mide kanseri, cilt kanseri ve yemek borusu kanseri gibi kanser türlerine karşı yeşil çayın oldukça etkili olduğu yapılan araştırmalar ile destekleniyor.

yesil-cayin-faydalari3 . Kolesterol

Yeşil çayın faydalarından bir diğeri de kötü kolesterolü düşürmesi. Kolesterol seyiyesini dengede tutarak, iyi kolesterolü yükseltir.

4 . Diyabet

Yeşil çay kan şekerini dengede tutar, vücuttaki şeker seviyesini düzenler.

5 . Zayıflama

Hemn her diyet listesinde çeyil çaya rastlamanızın sebeplerinden biri de zayıflamaya olan katkısıdır. Metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını kolaylaştırır. Ayrıca bağırsak hareketlerini de kolaylaştırarak kilo vermeye yardımcı olur.

yesil-cayin-faydalari6 . Cilt Sağlığı

Yeşil çay cilt için de oldukça faydalıdır. Cildin daha dayanıklı ve elastik olmasını sağlar. Serbest radikallere karşı koruma görevi üstlenerek yaşlanma belirtilerini geciktirir, cildi yeniler. Ayrıca saç bakımı için de yeşil çay oldukça önemlidir, saçı yeşil çay ile durulamak saçı besler, kepeği önler.

7 . Diş Sağlığı

İçerdiği antioksidanlar sayesinde yeşil çay diş çürüklerine neden olan virüsleri öldürerek dişte koruma görevi üstlenir. Ayrıca ağız içinde bulunan, dişleri olumsuz etkileyecek bakterileri yok eder, ağız kokusunu giderir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir