Yenidoğan Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olur?

Bebekler doğduklarında ciltleri normal insan cildine göre oldukça hassas olur. Bu yüzden bakımına da ekstra önem verilmesi, ekstra dikkat edilmesi gerekir. Aksi durumda bebek bir çok farklı cilt problemi ile karşı karşıya kalabilir. Peki yenidoğanlarda cilt bakımı nasıl olmalı?

Yenidoğan Bebeklerde Cilt Bakımı

Bebeğiniz doğduktan sonra onun cilt bakımı için kullandığınız şampuandan, kıyafetine dek bir çok şeye dikkat etmek bebeğin cilt sağlığı açısından oldukça önemli bir konu. Özellikle bebek doğduktan ilk 2 -3 hafta içerisinde bebeğin derisinde kuruluk, kabuklanma ya da soyulmalar görülebilir. Eğer durum soyulma noktasına geldiyse ve herhangi bir iyileşme gözlenmiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Diğer durumlarda ise bebeğin cilt sağlığına dikkat edilmesi , nemli ve temiz tutulması ilk önceliktir.

Bebeğin cildini nemlendirmek için nemlendirici özelliği bulunan bebek losyonları ve bebek yağları kullanılabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey her ürünün bebek cildine uygun olmadığıdır. Merhem ve normal kremler, yağlı pomatlar bebeğin cilt gözeneklerinin tıkanmasına yol açar, bu da terlemeyi önleyerek isiliğe sebep olabilir. İçerisinde kimyasal bulunan hiçbir ürün kullanılmamalıdır. Ayrıca kıyafet seçiminde de ekstra dikkat edilmelidir. İçinde kimyasal bulunan kumaşlar yerine cilt ile uyumlu organik ya da pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Bu giysilerin temizlenmesinde ise bebek deterjanı ve yumuşatıcısı kullanmaya özen göstermeli, sabun tozu kullanılacaksa da bol su ile durulanarak ütülenmelidir.

Kış aylarında bebeklerin ciltleri daha fazla kuruduğu için haftada 1 ya da 2 kez banyo yaptırılmalıdır. Eğer ciltte kuruma gözleniyorsa sabun ve şampuan kullanımı azaltılmalıdır. Şampuan seçiminde bebeğin gözlerini yakmayan nört rH’lı şampuanlar seçilmeli, sabun seçiminde ise yine nötr pH’lı boya ya da parfüm içermeyen ürünler kullanılmalıdır .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir