Yeni Yılda Hedeflerinizi Gerçekleştirin!

Her yıl yeni hedefler, yeni hayaller ve heyecanlar ile başlar. Yıl başlamadan yepyeni kararlar alınır ve bu kararların uygulanacağına dair bir çok farklı sözler verilir. Ancak yıl başladıktan sonra yapılanlara bakıldığında bir çok sözün yarım kaldığı, tutulamadığı hatta belki hiç başlanmadığı fark edilir. Eğer siz de yeni yılda yeni hedefler koyan, yeni kararlar alan ama bir türlü uygulayamayanlardansanız belki de hedeflerinizi kurma biçiminizde değişiklikler yapmanıza gerekiyor olabilir.

1 . Makul ve Yerinde Hedefler Koyun

Örneğin sigarayı bırakmak. Bir çok insan yeni yıl ile birlikte sigarayı bırakacağını söyler ama daha ertesi gün olmadan tekrar içmeye başlar. Sigarayı bırakmak kolay bir şey değildir. Belki de bir anda bırakacak güce sahip olmadığınız için adım adım ilerlemeniz gerekebilir. Sigarayı bir anda bırakma hedefi yerine sigarayı azaltma hedefi koymak sigarayı bırakma yolunda daha emin adımlar sunabilir. Gerçekleştiremeyeceğiniz hedefler koymak her zaman yarım kalma ile sonuçlanacaktır. Kendinize uygun, uygulanabilir, gerçekçi ve makul hedefler koyun. Bu şekilde her şeyin daha kolay çözülebileceğiniz fark edeceksiniz.

2 . Yeniliklere Açık Olun

Madem yeni yıl yeni bir başlangıç diyoruz yeni yılın beraberinde getirdiği tüm yeniliklere de açık olun. Çünkü uygulayacağınız tüm yenilikler yeni bir yaşam biçimi de gerektirecektir. Örneğin bir önceki örnek gibi eğer sigarayı azaltma kararı aldıysanız sigara içen arkadaşlarınızla sigarayı bırakana dek aynı ortamda bulunmayı da azaltın. Sigara içilen mekanlar yerine farklı mekanlar tercih edin, artık evinizde sigara içilmesine izin vermeyin. Yeni planlar değişim gerektirir. Hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda tüm yeniliklere ayak uydurun.

3 . Aceleci Davranmayın

Bir çok insan hayallerine bir an önce kavuşmak ister. Örneğin herkes hemen kilo vermek, hemen terfi etmek, hemen aşık olup evlenmek isteyebilir. Yeni yılda bir çok hayal kurabilir, bir çok karar alabilirsiniz. Ancak yine gerçekçi yaklaşarak bu hayallere o an ulaşamayacağınızı da bilmelisiniz. Eğer kilo vermek istiyorsanız sabırlı davranmalı ve bu hedefinize uygun bir yol izlemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir