Yeni Yıl Detoksu

Her evde olduğu gibi yılbaşı gecesi bol çeşitli sofralar ve bol kalorili yemekler bizleri bekliyor. Yeni bir yıla girmenin heyecanı ve mutluluğu ile o gece biraz fazla kaçırabilir ve ertesi gün mide ağrısı, halsizlik ve uykusuzluk ile karşılabilirsiniz. Üstüne aldığınız kaloriler de cabası. Peki 1 Ocak günü nasıl beslenmeli, nasıl bir detoks programı uygulanmalı, madde madde inceleyelim.

yeni-yil-detoksu

  • Yılbaşı gecesi ne kadar geç yatarsanız yatın ertesi gün mutlaka kahvaltıyı brunch şeklinde yapın. Kahvaltınız mutlaka protein ağırlıklı olsun. Protein ağırlıklı hafif bir kahvaltı bir gece önce aldığınız kalorilerin daha hızlı yakılmasını sağlayacaktır. 1 Ocak günü karbonhidratlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın, zaten yorulmuş olan midenizi daha fazla yormuş olursunuz. Ara öğünlerinizde meyve tüketebilir, akşam yemeğinde ise yine hafif olacak şekilde ızgara, bol salata, zeytinyağlı gibi yiyecekler tüketebilirsiniz.
  • 1 Ocak günü en az 2,5 litre su mutlaka tüketmelisiniz. Sabah kalkar kalkmaz 2 bardak, geri kalan saat başlarında ise birer bardak olacak şekilde su aralarda ise midenizi rahatlatacak detoks çayları için. Detoks çayları midenizi rahatlatıp dinlendirecek, enerjinizi geri getirmenizi sağlayacak. Örneğin;  1 çubuk tarçın + 1 yeşil elmanın kabuğu + bir tutam mate yaprağı ve ekleyeceğiniz bir tutam ıhlamur ile sizi kendinize getirecek bir detoks çayı hazırlayabilirsiniz.
  • 1 Ocak günü geç uyanabilirsiniz ama geri kalan günü uykuda geçirmeyin. Ağır ve yorucu aktivitelerden kaçınarak kendinizi de dinlendirebileceğiniz küçük aktiviteler planlayabilirsiniz.

yeni-yil-detoksu

Örnek Yeni yıl detoks programı

Sabah:

2 bardak su

Kahvaltı:

1 yumurta ile yapılmış sade omlet, 1 dilim yağsız beyaz peynir, 2 adet ceviz içi ve bol yeşillik

Ara: Bir fincan detoks çayı

Öğle:

1 kase kremasız sebze çorbası (Havuç, kabak, brokoli ve bir küçük patates karıştırılarak yapılabilir.)

2 yemek kaşığı yağsız lor peyniri + 1 çay kaşığı çörek otu karıştırılmış bol yeşillikli mevsim salatası

Ara: 1 su bardağı tarçınlı süt + akşama doğru gibi bir fincan detoks çayı

Akşam:

1 kase sebze çorbası, ızgara tavuk, bol yeşillikli salata, yağsız yoğurt

Ara: 1 fincan detoks çayı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir