Yazı Çilekle Geçirmeniz İçin 11 Neden

Her mevsimin en sevilen meyvesi, meyvelerin prensesi çilek. Çilek sevmeyen insan bulmak çok zordur sanıyoruz ki. Hemen her tatlıya yakışan, lezzetli, sulu, ağız sulandıran ve keyif veren meyve çileğin, tadı dışında sağlık açısından tahmin edilemeyecek kadar çok faydası bulunuyor.  Sadece severek yenen bir meyve olması dışında, çilek gerek ilaç sektöründe gerekse kozmetik sektöründe de çok fazla kullanılıyor.

İşte tüm yazı çilekle geçirmeniz için 11 neden :

1 . Bir kap doğranmış 100 gr taze çilek içerisinde 37 kalori, 59 mg C vitamini, 1 mg sodyum, 174 mg potasyum, 21 mg kalsiyum bulunuyor. Günde 8 adet çilek yediğinizde günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse 1.5 katını alabilirsiniz.

2 . Çilek cilt sağlığına en çok fayda sağlayan besinlerden birisidir. İçerdiği C vitamini, salisilik asit, antioksidanlar ve eksfoliantlar ciltte meydana gelen kabarıklık gibi sorunları tedavi eder. Cildi ölü hücrelerden ve yağlardan temizler.

çileğin sağlıya yararları

3 . Çilek çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. Güneşten olumsuz etkilenen hücrelerinin yenilenmesini sağlar,  cilt hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, cilt üzerinde meydana gelen alerjileri giderir, kirliliğe karşı cildi korur, cildi yumuşatır.

4 . Çileğin suyu cildi aydınlatma görevi görür. Ayrıca cilt lekelerini ve çilleri de önleyici özelliği vardır.

5 . Çileğin faydalarından bir diğeri, içerdiği malik asit sayesinde dişleri beyazlatmasıdır.

6 . İçerdiği B5 ve B6 vitaminleri sayesinde saç dökülmesini engeller, saç köklerini güçlendirir ve kuru saçları nemlendirir. Düzenli çilek kemek kepeği de önler.

çilek yemenin faydaları

7 . Çilek yaprağı çiğnemek ağız kokusuna iyi gelir. Ağız içi yaraları tedavi eder.

8 . Haftada üç kez çilek yediğinizde, kardiyovasküler sisteminizde faydalar sağlar ve kalp krizi riskini azaltır. Araştırmalara göre haftada 3 öğün yiyen insanlarda kalp krizi riskinin %32’ye kadar azaldığı araştırmalarda kanıtlanmış durumda.

9 . Çileğin faydalarından bir başkası da gözler için. Çilek gözü güneşin zararlı ışınlarından korur, kornea ve retinayı güçlendirir.

çileğin yararları

10 . Çilek içerisinde bulundurduğu lifler sayesinde sindirim sistemini de çalıştırır. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir.

11 . İçerdiği K vitamini ve manganez sayesinde kemik yapısını korur. Çocuklarda gelişme döneminde sağlıklı bir iskelet yapısı oluştururken, ergin yaşlardaki insanların kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Çileğin Kalorisi ve Besin Değeri ( 100 gr )

Vitamin A: 60 İ.U.

Tiamin : 0,03 mg .

C vitamini : 60 mg .

Kalsiyum : 28 mg .

Fosfor : 27 mg .

Potasyum : 220 mg .

Karbonhidratlar : 8,3 gr.

Kalori : 37