Yaza Hazırlık : Selülitlere iyi Gelen 6 Yiyecek

Selülit özellikle yaz ayları geldiğinde tüm kadınların korkulu belası. Düzenli spor yapmayan biriyseniz selülit ile ilgili problem yaşamanız da oldukça olası. Selülitlerden tamamen kurtulmak belki çok zor ancak selülitlere iyi gelen şeyler ile selülit oluşumunu azaltabilir ve yaza çok daha formda girebilirsiniz.

Selülitlere iyi Gelen Yiyecekler

1 . Soya 

Kadınların vücudunda salgılanan östrojen hormonunun ana görevlerinden biri kolajen yapıyı yıkmak. Soya içerdiği bileşenler ve antiöstrojen yapısı sayesinde kolajen yapının korunmasına yardımcı oluyor.

2 . C Vitamini İçeren Yiyecekler

Limon, greyfurt, portakal, çilek, kivi, frenk üzümü, lahana, domates, kuşburnu, karnabahar, ıspanak, maydanoz, turp, patates, yeşil biber gibi C vitamini kaynağı yiyecekler çok iyi birer antioksidan kaynağıdır. C vitamini içeren yiyeceklerde bulunan antioksidan hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur, hasarlı hücreleri onarır, cildin daha sıkı olmasını sağlar.

3 . Brokoli

Faydaları oldukça fazla olan brokoli aynı zamanda çok iyi bir alfa lipoik asittir. Alfa lipoik asit, kollajen liflerinin sertleşmesini engeller.  Bu sayede selülit oluşumu önlenebilir çünkü kollajen lifleri ne kadar sertleşirse deri altında oluşan selülit görünümü de o kadar artacaktır.

 

4 . Kişniş

Salatalara tat veren kişniş bitkisi vücutta yağ hücrelerinin yayılmasına yol açan toksin ve ağır metallerin vücuttan atılmasını sağlar. Bir nevi detoks görevi uygulayan kişniş yaptığı bu işlem sayesinde yağ hücrelerinin vücutta yayılmasını engelleyerek selülit oluşumuna izin vermez.

5 . Muz 

Muz içerdiği çinko sayesinde cilt için oldukça faydalı bir meyvedir. Aynı zamanda yine içeriğinde yer alan potasyum vücuttaki kan akışını hızlandırır. Bu da selülit oluşumunu engellemek için oldukça etkilidir.

6 . Yeşilçay

Yeşilçay harika bir antioksidan  ve antiinflamatuar . Cilt hücrelerini korur, yeniler. Cildin yaşlanmasını geciktirir. Dokuların hasarını önler, ödem atmaya yardımcı olur. Cildin sıkılaşmasına ve daha sağlam olmasına yardımcı olan yeşilçay çok iyi bir selülit savaşçısıdır.