Yaza Formda Girmenizi Sağlayacak 5 Besin

Yaz yaklaşırken özellikle kadınların en büyük problemlerinden biri fazla kilolar. Bikini sezonu açılmadan kilo vermek isteyenler farklı diyet programlarına ya da spor salonlarına koşuyor. Bu süreçte şok diyetler yapmak yerine sağlıklı bir beslenme oluşturarak kilo kontrolü sağlayabilmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken sıkı bir egzersiz düzeni ve beslenmenize dahil edeceğiz kilo vermeye yardımcı yiyecekler.

Yaza Formda Girmenizi Sağlayacak Yiyecekler

1 . Somon

150 gram somon balığı 269 kcal, 29.9 g protein, 70.5 mg sodyum, 591 mg potasyum içerir. Ayrıca omega-3 açısından da oldukça zengindir. Sağlıklı yağ içerdiği için fırında , buharda ya da yağsız olarak tavada pişirildiğinde somon uzun süre tok kalmanıza ve bu sayede ekstra kilo almanıza engel olur.

2 . Baklagiller

Mercimek, nohut, börülce, fasülye gibi baklagiller hem içerdikleri besin ögeleri, hem lifli yapıları hem de doyurucu ve uzun süre yok tutucu özelliği sayesinde kilo vermeyi destekleyerek kolaylaştırır. Bu tip baklagilleri salatalarınıza, çorbalarınıza koyarak sağlıklı ve doyurucu yemekler hazırlayabilirsiniz.

3 . Yumurta

Özellikle sabahları güne yumurta ile başlayarak hem protein ihtiyacınızı karşılayabilir hem de uzun süre tok kalmanızı sağlayabilirsiniz. Yumurtayı sadece kahvaltıda değil günün her öğününde tüketebilir, salatalarınızın yanına doyuruculuğu ile eşlik etmesini sağlayabilirsiniz.

4 . Avokado

1 adet avokado ortalama 50 kcal, 4.02 g yağ, 3.4 g lif, 129.5 mg potasyum, 4.2 g A vitamini içerir. Diyet listelerinde çok sık kullanılan avokado, içerdiği sağlıklı yağlar sebebi ile oldukça faydalıdır. Bu yağlar ile metabolizmayı hızlandırır, stres hormonlarının düşmesini sağlar, yağ kaybının artmasını kolaylaştırır. Avokado aynı zamanda cilt sağlığı için de oldukça faydalı bir besindir. Salatalarınıza, kahvaltı tabağınıza avokado desteği alarak kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

5 . Ananas

Yaz aylarının tropikal meyvelerinden biri olan ananas kilo vermeyi kolaylaştıran önemli besinlerden biri. Günün her öğününe, ara öğünlerde rahatça tüketebileceğiniz ananas içerdiği C vitamini ve düşük kalorisi ile hem kilo vermenizi kolaylaştırır hem de bağışıklığınızı güçlendirir. İçerdiği bromelain ile vücudun yağ yakım hızını artırır, ödem oluşumunu engeller.