Yaza Formda Girmek için 6 Öneri

Bu yaz formda ve fit olacağım, kimse beni tutamaz! diyenler el kaldırsın. Yaz yavaş yavaş yaklaşırken diyet planları da yapılmaya başlandı. Henüz vakit varken, popoları kaldırma ve forma girme zamanı. Peki fitleşme programını uygularken nelere dikkat edeceğiz?

zayiflama-yontemleri1 . Kahvaltı Yapın

Kahvaltının önemini yazmamış, söylememiş kimse kalmamıştır. Bu kadar çok söylenen şeyin elbetteki bir önemi var. Kahvaltı gün içerisindeki iştah kontrolünü yapmanızı sağlar, eğer kahvaltıyı atlarsanız kalan öğünlerinizi daha ağır ve aşırı yemek zorunda kalırsınız çünkü bünyeniz güne aç başlamış olur. Sıkı bir kahvaltı ile güne başladığınızda ise tokluk süreniz uzar, kalan günü daha hafif yiyecekler ile geçirebilirsiniz. Kahvaltınıza mutlaka 1 haşlanmış yumurta ve tam tahıllı besinler eklemeyi unutmayın.

2 . Şok Diyetler

Bir çok kadının düştüğü bu hataya siz de düşmeyin ve şok diyetleri unutun. Şok diyetler yalnızca kısa süreli kilo vermeyi sağlayarak diyet sonrası daha fazla kilo ile size geri dönecek bir diyet programlarıdır. Şok diyet yaparak vücudunuzdan sadece su ve kas kaybedersiniz. Henüz yaza çok zaman var, kendinize özel bir diyet programı ile uzun vadede ama kalıcı kilolar vererek işinizi ve kilonuzu garantiye alın.

zayiflama-yontemleri3 . Proteinden Faydalanın

Beslenme programınıza mutlaka protein içeren yiyecekler ekleyin. Balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, soya, badem, fındık gibi protein içeren gıdaları tüketmek gün içindeki enerji ihtiyacınızı karşılar, hücrelerinizin yenilenmesini sağlar.

 

4 . Sağlıklı Yağlar Tüketin

Diyet programınızdan işlenmiş yağları çıkarın. Bunun yerine zeytinyağı, avokado, badem, ceviz gibi besinlerin yağlarını tüketmeye çalışın. Bu yağlar kilo vermenizi destekleyecektir.

zayiflama-yontemleri5 . Probiyotikleri Unutmayın

Probiyotikler metabolizmayı canlandırır, sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler, kolestrol seviyesini dengede tutar. Yoğurt, kefir, ayran, süt, turşu, sirke, nar ekşisi gibi probiyotik içeren besinleri diyet listenizden eksik etmeyin.

6 . Ara Öğünleri Kullanın

Ani açlık krizleri yaşamamak için ara öğünleri atlamayın. Örneğin öğle yemeği ile akşam yemeği arasında yapacağınız bir ara öğün akşam yemeğinde daha hafif ve az yemenizi sağlayacaktır. Günü 6 öğün 3 ana öğün, 3 ara öğün olarak değerlendirin. Sağlıklı ara öğünler sayesinde ani düşen kan şekeriniz sonrası gelen açlık hissini yaşamayacak, sık beslenme ile metabolizmanızı harekete geçireceksiniz. İncir, ceviz, light yoğurt, kepekli bisküvi gibi yiyecekleri ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir