Yaz Aylarında Diyet Listenize Eklemeniz Gereken Besinler

Yaz geldi çattı. Pazar ve manav reyonlarında yaz meyve ve sebzelerininin kokusunu almaya başladık. Peki hangi yaz meyve ve sebzesi zayıflatıyor, yaz diyetlerimize mutlaka eklememiz gereken besinler neler gelin birlikte inceleyelim.

1 . Çilek

Antioksidan ve c vitamini deposu olan çilek zayıflatan meyvelerin ilk sırasını çekiyor. Adiponektin adı verilen yağ yakıcı hormon çilekte bol miktarda bulunduğundan günde belli bir miktar çilek tüketmek diyetinize oldukça yardımcı olacak. Ayrıca içerisinde bulundurduğu lifler sayesinde sindirim sistemini de çalıştırarak hazmı kolaylaştıracak ve kabızlığı giderecek.

karpuz zayıflatır mı2 . Karpuz

% 92 ‘si sudan oluşan karpuz yaz aylarının favori meyvelerinden bir diğeri. Oldukça az miktarda kalori içeren karpuz, düşük kalorisi ile diyetinize destek olduğu gibi lifli yapısı sayesinde de uzun süre tok kalmanızı ve açlık hissi duymamanızı sağlıyor. Tatlı krizlerinizde şekerli gıdalar yerine karpuz yiyebilirsiniz, tek dikkat etmeniz gereken aşırıya kaçmamak.

3 . Domates

Manav raflarında yerini alan taze taze domatesler yüksek antioksidan kaynağı. Ayrıca C, A, E, K, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminlerinin yanı sıra potasyum, magnezyum, demir ve fosfor minerallerini içeriyor. İştahı kontrol eden leptin hormonu sayesinde tokluk hissini uzatıyor ve zayıflamanızda yardımcı oluyor.

taze fasulye zayıflatır mı4 . Taze Fasulye

Diyet listelerinde mutlaka yer verilmesi gereken taze fasulye yüksek oranda lif içeriyor, bu da metabolizmanın hızlanmasına, kabızlığa, sindirim sorunlarına oldukça faydalı. Vücuttaki serbest radikallerin miktarını azaltarak damarlarda bulunan yağ oranının azaltılmasına yardım ediyor. Kalorisi de oldukça düşük:)

5 . Şeftali

Şeftali lif oranı oldukça yüksek meyvelerden bir diğeri. Büyük bir şeftali 17 gram karbonhidrat ve 3 gram lif içerir. Sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler. Ayrıca öğün aralarında ya da açlık krizlerinizde yiyeceğiniz bir şeftali sizi uzun süre tok tutmaya yetecektir.

semizotu zayıflatır mı6 . Semizotu

Yüksek bir omega 3 kaynağı olan semizotu, yüksek oranlı lif yapısı ile sindirim sistemi rahatsızlıklarını çözen kabızlığı önleyen sebzelerden bir diğeri. Kalorisi düşük olması sebebi ile de diyet dostu olan semizotu, yaz aylarında diyet listelerine  mutlaka eklenmesi gereken gıdalardan biri.

 

 

 

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0Share on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir