Yasemin Yağının Faydaları

Yasemin çiçeğinden elde edilen bir yağ türü olan yasemin yağı, saç bakımından tutun cinsel hayata dek bir çok alanda oldukça faydalı. Özellikle Asya bölgelerinde aromaterapi alanında sıkça kullanılan yasemin yağının bazı faydalarını sizler için derledik.

Yasemin Yağının Faydaları

1 . Depresyon ve Anksiyete

Yasemin yağının en önemli faydalarından biri depresyon ve anksiyere tedavilerinde kullanımı. Yasemin yağı cilde doğrudan uygulandığında zihin üzerinde olumlu etkiler yaratarak canlandırıcı görev üstlenir, vücuda enerji verir ve ruh halini pozitife çevirir. Beyin üzerindeki uyarıcı etkisi sayesinde serotonin başta olmak üzere bir çok pozitif  hormonun salgılanmasına yardımcı olur.

2 . Antiseptik

Yasemin yağı güçlü bir antiseptik özelliğe sahiptir. İçeriğindeki benzaldehit, benzoik asit ve benzil benzoat gibi bileşenler dezenfektan görevi görerek mikrop ve bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Ayrıca mantarların da ortadan kaldırılması için yardımcıdır.

3 . Adet Semptomları

Pms döneminde yaşanan sıkıntıları azaltmak için yasemin yağı oldukça etkilidir. Bu dönemde yağı cilde sürmek ya da koklamak karın ve baş ağrısını azaltır ayrıca cilde sürmek sivilce ve cilt problemlerini önlemeyi sağlar.

4 . Uykusuzluk

Yasemin yağının vücut üzerinde sakinleştirici etkisi bulunur. Yatmadan önce yasemin çayı içmek ya da yağını koklamak sakinleşmeyi ve rahatlamayı sağlar. Bu da uykuya daha kolay geçiş yapmayı kolaylaştırır.

5 . Spazmlar

Yasemin yağının spazmlar üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Vücudu dinlendirir, rahatlatır, ağrıları hafifletir.

6 . Doğum Ağrıları

Yasemin yağının faydalarından bir diğeri de doğum sürecinde yaşanan ağrı ve acıların azaltılmasına yardımcı olması. Doğumda ve doğumdan önceki günlerde yaşanan ağrıların azaltılmasını sağlar. Ayrıca doğum sonrası iyileşme sürecini hızlandırır, kas ağrılarını dindirir, hormonları dengeler, doğum sonrası depresyon ile mücadele aşamasında yardımcı olur.

7 . Konsantrasyon

yasemin yağını koklamak ya da cilde sürmek beyinde uyarıcı etki yaratır. Bu etki enerji seviyesinin artmasına yardımcı olurken bir yandan da beyin aktivitelerini hızlandırarak konsantrasyon seviyesini artırır, öğrenme yeteneğini geliştirir.

8 . Afrodizyak

Yasemin yağı afrodizyak yağlar arasındadır. Bir çok Asya ülkesinde yıllardır tutku ve arzuyu artırmak adına kullanılır. Ayrıca erkeklerde cinsel soğukluğu azalttığı söylenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir