Yaşam Kalitenizi Artırmanın 8 Yolu

Kaliteli, sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmek herkesin hayali. Ama gerek yaşam koşulları gerek tembellik buna çoğu zaman izin vermiyor. Sağlıklı bir hayat sürmek istiyorum deyip bu amacımızı gerçekleştirmek için neredeyse hiçbir adım atmıyoruz. Oysa ki ufak tefek değişiklikler ve yollar ile yaşam kalitenizi artırmanız mümkün.

İşte yaşam kalitenizi artırmanın yolları ;

1 . Hareket Edin

Her zaman söylediğimiz gibi spor yapın, egzeriz yapın, yürüyün, koşun ama hareket edin. Vücudunuzu çalıştırmanın karşılığı emin olun size oldukça büyük bir fayda olarak dönecek. Gün içerisinde yaptığınız egzersizler sayesinde geceleri daha rahat uyur, hastalıklardan korunur, daha formda bir vücuda kavuşur, öz güveninizi artırırsınız. Zamansızlıktan şikayet ediyorsanız egzersizler köşemizde hazırladığımız evde yapılabilecek kolay egzersizler yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Bknz : Evde Yapılabilecek Egzersizler 

2 . Balık Tüketin

Yapılan araştırmalar dünyanın en uzun ömürlü insanlarının düzenli balık tüketen insanlar olduğunu ortaya çıkarmış. Balıkta bulunan yüksek omega-3 yağ asitleri sayesinde balık kalbinizi korur, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, cildinizi besler, göz sağlığını korur, ruh sağlığını korur. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürmek istiyorsanız mutlaka haftada en az 1 kez balık tüketin.

yasam-kalitesini-artirmanin-yollari3 . Çikolata Tüketin

Evet çikolataya bayılıyoruz ama burada bahsettiğimiz her aklınıza geldiğinde çikolata tüketmeniz değil. Çikolatanın içerisinde bulunan kakaonun içeriğinde yer alan flovanol beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlar, yeterli miktarda çikolata tüketmek damar sağlığını korur, kansere karşı önleyici etkisi vardır, beyin kanaması riskini azaltır, bağırsakları çalıştırır ve strese karşı birebirdir. Ayrıca mutluluk hormonu salgılatması sayesinde sizi oldukça keyifli bir insan yapar. Düzenli ve yeterli miktarda çikolata tüketmeye çalışın.

yasam-kalitesini-artirmanin-yollari4 . Kitap Okuyun

Kitap okumak zihninizi geliştirir, hafızanızı güçlendirir. Kelime haznenizi ve hayal gücünüzü genişletir. Hayata karşı yeni bakış açıları geliştirir, yaşama dair bilgi ve kültür kazanırsınız. Ayrıca kitaplar sayesinde kendinizi daha iyi ifade edebilir, sosyal özgüven sağlar bu sayede sosyal hayatınızda daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

5 . Limon Koklayın

Kulağa garip gelebilir ama limonda bulunan Linalool adı verilen madde, stres giderici ve mutluluk vericidir. Gün içerisinde bir kez bile olsa durup limon koklamayı deneyin, sonuçlarını göreceksiniz 🙂

6 . Bitki Yetiştirin

Yapılan araştırmalar bitkilerin ortamdaki zehirli maddeleri emdiğini söylüyor. Bitkiler evinizdeki temiz havayı artırır, havadaki kiri yüksek oranda yok eder, eve enerji verirler. Ayrıca bitkiler ve çiçekler ile ilgilenmek terapilerin en güzelidir.

 

yasam-kalitesini-artirmanin-yollari7 . Müzik Dinleyin

Müzik dinlemeyi sadece eğlence amaçlı olarak düşünmeyin. Müzik dinlemenin sağlığa oldukça fazla faydaları var. Kalp sağlığını koruyor, ağrı ve acıları azaltıyor, iyileşme süreçlerini hızlandırıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hafızayı güçlendiriyor, daha mutlu ve keyifli olmayı sağlıyor. Ayrıca müzik dinlemenin obeziteti önleyici bir etkisi olduğu da araştırmalar arasında.

8 . Her Gün Kendiniz için 1 Şey Yapın

Çok şeyden bahsetmiyoruz, zaten kendiniz için çok şey yapmayı düşündüğünüzde muhtemelen hepsi birbirine karışacaktır. Sadece belirli bir program yapın ve her gün kendiniz için sadece 1 şey için zaman ayırın. Size özel ve sizi mutlu edecek bir şey olmasına dikkat edin. Örneğin o gün sadece 1 saat kitap okuyun, tek başınıza sinemaya gidin, kursa yazılın, bisiklete binin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir