Wellness Nedir? Nasıl Uygulanır?

1961 yılında ‘Yüksek Seviye Wellness’ isimli kitapta kullanılarak, ilk kez doktor Halbert L. Dunn tarafından tıp literatüerine kazandırılan bir kavram olan wellness; kelime olarak esenlik anlamına geliyor.

Yaşam kalitesini yükseltmek için gerekli olan tüm sorumlulukları yerine getirme yolunda bir seçim olarak da tabir edilen wellness, sağlıklı bir yaşam biçimini seçme yolunda kararlılık olarak da ifade ediliyor. Bu kurama göre kaliteli bir yaşam ise yedi boyutlu tüm bileşenlerin bir araya gelmesi sonucunda ortaya çıkıyor.

wellness nedirYaşam boyunca fiziksel, ruhani, duygusal, sosyal, entelektüel, çevresel ve mesleki tüm bileşenleri dengede tutarak, gerçek anlamda hayatımızda wellness kavramını en iyi şekilde uygulamış oluyoruz.

Bedenin, ruhun ve beynin entegrasyonu anlamına da gelen wellness; kendinizi sevmeniz ve benimsemeniz ile başlıyor. Aynı zamanda wellness içerisinde olabilmeniz için yaşam boyunca sağlık ve mutluluk yolunda her türlü gelişime de açık bir birey olmanız gerekiyor.

Wellness Nedir? sorusunu yanıtladığımıza göre Nasıl Uygulanır sorusunu da kısaca açıklayabiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz wellness yani esenlik içerisinde olmanın yolu; tüm bileşenleri hayatımıza dahil etmek için çaba göstermekten başlıyor.

Daha Huzurlu bir Yaşam için Neler Yapmalıyız?

1) Fiziksel wellnessi gerçekleştirmek için iyi beslenmeli, zararlı alışkanlıklardan uzak durmalı, ideal kilomuzu korumalı ve uyku düzenimize dikkat etmeliyiz.

wellness ne demek2) Entelektüel wellness seviyesine ulaşmak için her türlü yeni fikre açık olmalı, farklı inanç ve düşüncelere karşı saygılı davranmalıyız.

3) Duygusal wellness için kendimizi en iyi şekilde tanımalı, kabiliyetlerimizin farkında olmalı ve kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeliyiz.

4) Sosyal wellness için insanlara karşı sıcakkanlı, yardımsever davranmalı ve empati yeteneğimizi geliştirmeliyiz.

5) Ruhani wellness için iç huzurumuza önem vermeli, yaşamın anlamını keşfetme yolunda istekli olmalı ve dünyaya dair tüm ihtiyaçlarımızı dengelemeyi öğrenmeliyiz.

6) İş yaşamında pozitif ve istekli olarak mesleki wellness boyutunu da hayatımıza katabilir; çevresel wellnessi temiz ve güvenli bir çevrede yaşayarak, hayatımıza çağırabiliriz.

Wellness Nasıl Uygulanır?

1)İbadet etmek

2)Yayla ve köy yaşamını zaman zaman benimsemekwellnes

3)Güzellik ve cilt bakımına önem vermek

4)Doğal beslenmek ve diyet programlarına sadık kalmak

5)Halk danslarına, sosyal ve kültürel aktivitelere katılmak

6)Yoga, meditasyon vb. aktivitelere meyilli olmak

Wellness aktivitelerine katılmak için Türk hamamlarına, Rehabilitasyon ve Terapi Merkezlerine gidebilir, Wellness ve Fitness Merkezlerinden de yararlanabilirsiniz. Doğal ve yaşam çiftliklerinde zaman geçirmek, tatil köylerinde enerji toplamak; wellnessi hayatınıza davet edebileceğiniz en etkili yöntemler içerisinde yer alıyor.

Wellness’in yedi farklı kombinasyondan oluşan bir bütünlük olduğunu daima unutmamalı, tüm evrenin bir parçası olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız. Terapist ya da wellness eğitmenlerinden de hayatınızı daha mutlu geçirmek için yardım isteyebilir, hayatınızı anlamlandırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir