Vitamin Eksikliğinin Belirtileri

Vitaminler sağlıklı bir yaşamın yapı taşları. Bağışıklık sistemini güçlü tutarak hastalıklardan korunmak, organ ve sistemlerin doğru ve sağlıklı çalışmasını sağlamak istiyorsak vitamin alımına dikkat etmek önemli. Ancak kimi zaman yetersiz beslenme ya da farklı sebeplerden kaynaklı olarak kişide vitamin eksikliği görülebilir. Bu gibi durumlarda genelde benzer belirtiler yaşanır. Vücudunuzda vitamin eksikliği olduğunu gösteren belirtilerden bazılarını sizler için derledik.

Vitamin Eksikliğinin Belirtileri

vitamin-eksikliginin-belirtileri1 . Yorgunluk

Vitamin eksikliğinin en belirgin özelliklerinden biri uzun süreli yorgunluklardır. Yorgunluğa ek olarak zihin bulanıklığı ve adaptasyon güçlükleri de etkilenir. B1  vitamini eksikliğini gösteren bu belirtileri fark ettiğiniz anda uzman bir doktora başvurabilir ya da beslenme düzeninizi gözden geçirebilirsiniz.

2 . Göz Problemleri

Genelde A vitamini eksikliğini gösteren görme problemleri normal zamanda ve gece saatlerinde görmede sıkıntı gibi belirtiler gösterebilir. Göz akı ve kornea parlaklığını kaybeder, gece körlüğü yaşanabilir.

3 . Dil ve Deri Problemleri

Deride yaşanan problemler B6 vitamini eksikliğine işaret olabilir. Dudak ve dil çatlamaları, deride döküntü ya da çatlamalar, egzama , iltihaplanma gibi belirtiler B6 vitamini eksikliğinin belirtileridir.

vitamin-eksikliginin-belirtileri4 . Kemik Ağrıları

D vitamini eksikliğinde görülen kemik ve kas ağrıları, kimi zaman ileri durumlarda kendisini kemik erimesi olarak da gösterebilir. Halsizlik ile birlikte görülebilecek kemik ağrılarında kişi gün boyu ağrı çekebilir.

5 . Kansızlık

Kansızlık kimi durumlarda vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir. B9 vitamini eksikliğinde görülebilen kansızlık probleminde uzman bir doktora görünerek vitamin takviyesi yapılabilir ayrıca beslenme düzeninde değişikliklere gidilebilir.

6 . Tırnak ve Saç Problemleri

Saç ve tırnaklarda yaşanan sağlık problemleri genelde H ve B7 vitaminlerinin eksikliklerinde görülür. Saçlarda dökülme, kepeklenme, cansızlaşma, tırnaklarda leke, kırılmalar genel belirtilerdir.

7 . Kas Problemleri

Eğer kişide E vitamini eksikliği varsa kas problemleri ortaya çıkabilir. Kas kayıpları, kaslarda güçsüzleşme ve zayıflama, denge problemler E vitamini eksikliğini işaret edebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir