Verem Hastalığının Belirtileri

Halk arasında bilinen adı ile verem, tıp dilinde tüberküloz birçok insan için geçmişte kalmış gibi görünse de aslında günümüzde hala varlığını sürdüren bir hastalık. Dünyada hala en çok ölüme sebep olan hastalıkların arasında olan verem, tüberküloz bakterisinin vücudun zayıf anını bekleyerek bağışıklık sistemini ele geçirerek ortaya çıkıyor.

Tüberküloz Nasıl Bulaşır? 

Tüberküloz tamamen solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. “ Mycobacterium tuberculosis” adı verilen bir basilin (mikrop) bu hastalığa sebep olur. Birçok kişi tüberkülozun kullanılan çatal bıçakla, yiyeceklerle, dokunma ile vs. bulaştığını düşünür ancak bu oldukça yanlıştır. Tüberküloz sadece damlacık enfeksiyonu ile bulaşır. Yani bu mikroba sahip olan kişi ile aynı ortamda iken, kişi öksürür ya da hapşırırsa damlacıklar ortaya yayılarak hastalığı yayabilir. Ancak bu noktada da mikrobu alan her kişide hastalık görünmez. Toplumda birçok kişi tüberküloz mikrobu vücudunda olmasına rağmen verem olmadan hayatına devam etmektedir. Enfeksiyonun vücutta olması verem olmak ile farklı bir durumdur. Tüberküloz vücutta bulunan mikrobun, vücutta hastalık yaratması ile oluşur.

Tüberküloz Nasıl Ortaya Çıkar? 

Bir kişinin vücudunda Mycobacterium tuberculosis adlı mikrop bulunuyor olsa bile o kişinin verem olacağı anlamına gelmez. Verem ortaya çıkmak için uygun koşulları bekleyen bir rahatsızlıktır. Öncelikle kişinin vücut direncinin düşmesi gerekir. Vücut direnci düştüğü an mikrop organlara saldırarak hastalığı ortaya çıkarır. Ayrıca yeni operasyon geçirenler, kalp böbrek karaciğer hastaları, KOAH, astım hastalarının tüberküloza yakalanma riski daha yüksektir.

 

Tüberküloz Belirtileri

Tüberküloz hastalığının belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Uzun süreli kuru öksürük
  • Göğüs ya da sırt bölgesinde batmalar
  • Göğüs ağrıları
  • İştahsızlık
  • Özellikle geceleri yükselen ateş
  • Halsizlik
  • Kilo kaybı
  • İleri vakalarda öksürürken kan gelmesi

Tüberkülozun Tedavisi Nasıldır? 

Günümüzde tüberküloz artık kolayca tedavi edilebilen bir hastalıktır. Yukarıda yer alan belirtileri fark ettiğinizde hiç zaman geçirmeden doktora gitmeli ve kan tetkikleri ile birlikte akciğer grafisi ve akciğer tomografisi çektirmelisiniz. Eğer burada da tüberküloz çıkmadıysa bronkoskopiyle örnek alınarak mikrop örnekte aranır. Tüberkülozun tedavisi minimum 6 ay boyunca özel antibiyotikler ile yapılır. Bu antibiyotikler tamamen tüberküloz mikrobu için hazırlanmış antibiyotiklerdir, farklı bir rahatsızlık için kullanılamaz. Tedavi 6 ay içinde olumlu cevap verebileceği gibi doktor önerisi ile uzatılabilir de. Tedavinin başarılı olması tamamen ilaçların düzenli kullanılması ile gerçekleşir. Kullanılan ilaçların takibi verem savaş dispanserlerinde gerçekleştirilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir