Vejetaryenlik ve Vejetaryen Beslenme ile İlgili İpuçları

Vejetaryenlik konusu genel olarak çoğu insan için farklı algılanmakta. Eğer vejetaryensanız “Sen şimdi et yemiyor musun? Hiç mi yemiyorsun? Balık? Tavuk? Aaa ne yiyorsun peki sen?” gibi sorulara oldukça maruz kalıyorsunuzdur J Toplumlarda et yeme alışkanlığı oldukça eskilere dayanmakta ancak vejetaryenlik bundan çok daha eskiye dayanmakta. İlkçağlara kadar uzanan vejetaryen beslenmenin sağlıklı olduğuna dair bilgiler mevcut. Tarihte bilinen ilk hekim olan Hipokrat, etin sindiriminin zor olduğunu düşünenlerdendi.

vejeteryan beslenmeVejetaryenlik ya da etyemezlik, farklı nedenlere dayalı olarak hiç bir şekilde et, balık ya da kümes hayvanları tüketmemeye denir. Hayvan eti dışında hayvanların ürettiği yumurta, bal, süt vb. ürünleri yemeyenlere ise vegan denir. Vejetaryenlik ve veganlık arasındaki fark; vejetaryenlikte bal, süt, yumurta gibi hayvansal besinler tüketilirken; veganlıkta ise, hiçbir şekilde hayvansal ürün tüketilmemekte.

Peki vejetaryenlere yine sık sorulan ve aslına bakılırsa pek de yerinde olmayan “et yemezseniz proteini nereden alacaksınız?” sorusuna bir yanıt verelim. Örneğin soya, mısır gevreği, ekmek, makarna, tahıllar, baklagil, kuruyemişler ve süt ürünleri gibi yiyeceklerde zaten önemli miktarda protein var. Yani protein almak için illa ki et tüketmek gerekmiyor. Özellikle soya vejetaryenler için oldukça önemli bir yere sahip. Soya, aynı ağırlıktaki etin üç katı protein içerirken ve et gibi üre ve ürik asit oluşturmazken, kolesterol, yağ ve hayvan hastalıkları da içermiyor.

vejeteryan beslenmeTabi ki sadece soyaya yönelmek de bir hata olur. Dengeli ve sağlıklı beslenebilmek için diğer tahıllardan, sebzelerden ve meyvelerden düzenli ve kararında yararlanmak gerekiyor. Bol bol sıvı tüketmek gerekiyor.  Örneğin B12 vitamini bitkilerden tam olarak sağlanamayan bir vitamin ve vejetaryen beslenmede dışarıdan takviye olarak alınmasında fayda var. Sütte yüksek miktarda B12 olduğu için soya sütü, badem sütü, tofu ve buğday tüketimi önerilmekte. Yoğun ve tempolu çalışan vejetaryenler ise gerekirse B12 vitamini takviyesi yapabilirler.

Gelelim vejetaryen beslenmenin sağlık açısından yararları ve zararlarına. İlk olarak yararlarını ele alacak olursak:

  • Vejetaryenlerde kalp-damar hastalığı riski daha azdır.
  • Eti çok tüketenlere göre kan basıncı ve hipertansiyon riski düşüktür.
  • Et tüketen bireylere oranla daha düşük kansere yakalanma riskine sahiptirler.
  • Bitkisel kaynaklı besinler posa açısından zengin olduğundan kabızlığa karşı koruyucudur.

Düzenli beslenilmediği takdirde zararları ise:

  • Demir eksikliği
  • B12 yetersizliği
  • Süt ve süt ürünlerinin yetersiz tüketimi üzerine kemik erimesi ve kalsiyum eksikliği

Sonuç olarak , et tüketimine dayalı toplumlarda vejetaryen beslenmenin yeterli olmadığı birçok insan tarafından düşünülmeye devam edecektir. Ancak dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı ile vejetaryen beslenme, et tüketimi olan beslenmeye oranla size çok daha büyük bir yardım sağlayacaktır. J

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir