Vejetaryen Hamileler için Beslenme Önerileri

Eğer hem hamile hem de vejetaryenseniz beslenme düzeninize her zamankinden daha iyi bir şekilde dikkat etmelisiniz. Kendi sağlığınızı korurken bebeğin de sağlığını düşünmeniz gereken bu özel dönemde, vejetaryen anne adaylarının beslenme programlarında protein, karbonhidrat, yağ ve mineral dengesini çok iyi sağlaması, genel vücut sağlığını koruması oldukça önemli.

Et, balık, tavuk gibi her türlü hayvan etini yemeyi reddeden vejetaryenlik, eğer hamilelikte de sürdürülüyorsa bir takım önerilere dikkat etmek hem annenin hem de bebeğin sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.

Vejetaryen Hamileler için Beslenme Önerileri

1 . Lifli Beslenme 

Hamilelikte vejetaryen beslenmenin en dikkat edilmesi gereken noktalarından biri lifli beslenme. Vejetaryenliğin hamilelik üzerindeki olumsuz etkilerini önleyebilmek için yüksek posa içeren mercimek, nohut gibi baklagilleri ve muz, badem, brokoli gibi sebze ve meyveleri tüketerek şişkinlik, kabızlık gibi sindirim problemlerinin önüne geçilebilir. Ayrıca yine lif içeriği yüksek olan yulaf ezmesi tüketmek hem sindirimi destekler hem de az yağ ve kalori içerdiği için kilo kontrolü sağlar.

 

2 . Kalsiyum İhtiyacı

Vejetaryen anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir diğer önemli konu ise kalsiyum ihtiyacı. Kalsiyum hamilelikte önem taşıyan mineraller arasında yer alır. Hem annenin hem de bebeğin diş ve kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Vejetaryen anne adayları süt ve süt ürünleri tükettikleri için kalsiyum eksikliği yaşamazlar ancak eğer anne adayı vegansa ve bu tip gıdaları kesinlikle tüketmiyorsa kalsiyum ihtiyacını farklı bir yol ile karşılamak zorundadır. Badem sütü, karalahana, roka, nohut, keten tohumu, brüksel lahanası, brokoli gıdalar sık sık tüketilerek kalsiyum ihtiyacı kontrol altına alınabilir.

3 . Demir Minerali

Ana kaynağı et ürünleri olan demir, hamilelikte de önemli mineraller arasında yer alır. Vejetaryen anne adayları demir ihtiyaçlarını karşılamak için et tüketemeyecekleri için kuru baklagil, tahıllar, koyu yapraklı sebzeler ve soyalı besinler ile ihtiyaç duydukları demir gereksinimini karşılayabilirler.

4 . B12 Eksikliği

Yine hayvansal gıdalarda bulunan bir vitamin olan B12 eksikliğinde önemli rahatsızlıklara yol açabilecek bir vitamin. Süt ve süt ürünleri, keten tohumu, soya sütü, yumurta gibi gıdalar ile B12 vitamini büyük oranda karşılanabilir.

 

5 . Protein İhtiyacı

Toplumumuzda protein yalnızca et ve et ürünlerinde var olarak düşünülür ancak bu yanlış bir görüştür. Ceviz, fındık, fıstık ve badem gibi kabuklu yemişlerde, nohut, fasulye, mercimek ve bezelye gibi baklagillerde, tahıllarda, yumurtada, süt ve süt ürünlerinde yüksek oranda protein bulunur. Anne adayları bu tip protein kaynaklarını tüketerek hamileliklerini daha sağlıklı bir şekilde geçirebilirler.