Vegan Beslenenler için Bitkisel B12 Kaynakları

Vegan beslenme türü genelde, vejetaryenlik ile karşılaştırılsa da vejetaryenlikten bir tık daha ileri sayılabilecek bir beslenme biçimidir. Çünkü bu beslenme biçiminde sadece et ve et ürünleri tüketimi değil, bununla birlikte hayvansal tüm ürünlerin tüketimi reddedilir. Yani vegan et, beyaz et ve balık gibi besinlerin yanında süt ve süt ürünleri, yumurta, bal vs. gibi hayvansal gıdaları da kullanmayı tamamen bırakır. B12 vitamini ise hemen herkesin vücudunda yeterli oranda bulunması gereken temel vitaminler arasında yer alır. Vücudun enerji oluşum metabolizmasına ve kalbin normal fonksiyonuna katkıda bulunan, eksikliğinde yorgunluk, hafızada zayıflık, güçsüzlük, baş dönmesi, iştahsızlık ve uzun vadede ciddi hastalıklara yol açabilecek B12 vitamini büyük oranda et ürünlerinde bulunur.

Sağlıklı bir yetişkin için günlük önerilen B12 miktarı 2,5 mikrogramdır (0,025 mg)Peki vegan beslenenler B12 vitaminini hangi kaynaklardan karşılayabilir? Veganlar için bitisel B12 kaynakları nelerdir?

Vegan Beslenenler için Bitkisel B12 Kaynakları

1 . Spirulina

Bir yosun türü olan spirulina çok iyi bir B12 kaynağıdır. Dana ciğerine göre  2-6 kat daha fazla B12 vitamini içeren spirulina, bilinenin aksine hayvan etinden daha fazla B12 barındıran bir bitkisel üründür. Spirulina genelde toz halinde satılır. 100 gram taze spirulinanın 90,7 gramı sudur. 5,9 gramı protein; 2,4 gramı karbonhidrat; 0,4 gramı yağ; 0,4 gramı liftir. 3 gram spirulinada ise 7 mikrogram B12 bulunur.

2. Shiitake Mantarı

Japoncada meşe mantarı anlamına gelen shiitake mantarının bir gramında 0.32-0.65 mg B12 bulunur. Mantar ya da toz halinde satılabilen shiitake mantarı sadece B12 ihtiyacını karşılamakla kalmaz, vücudu kanserli hücrelere karşı korur, serbest radikaller ile savaşır, IV ve kanser hastalarında yardımcı terapi olarak destekleyicidir.

3 . Aloe Vera

Aloe veranın özünde B12 vitamini vardır. Vegan beslenenler için harika bir kaynak olan aloe vera E vitamini ile B12 vitaminin emilini artırır. Aloe vera Smoothie’lere katılabileceği gibi acılığı giderildikten sonra yemeklere katılabilir, suyu hazırlanarak tüketilebilir.

B12 vitamini ayrıca;

  • Uzakdoğu menşeli bir tür fermente edilmiş soya fasulyesi ürünü olan Tempe,
  • Japonya menşeli gene fermente edilmiş soya fasulyesinden elde edilen bir yemek olan Natto,
  • Almanya menşeli bir tür lahana turşusu olan Sauerkraut ‘ta bulunur.