Vajina Sağlığı için Ne Yapmalı?

Vajina sağlığı bir kadın için en önemli şeylerden biri. Günümüzde vajina kelimesi hala bir tabu olarak görülse de aslında rahatça konuşulması ve üzerine düşülmesi gereken bir konu. Çünkü her organımızı koruduğumuz gibi vajinamızın sağlığından da sorumluyuz. Eksik, kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmek vajina sağlığını olumsuz etkileyebileceği gibi beraberinde farklı rahatsızlıklara da kapı açabilir.

Vajina Sağlığı için Ne Yapmalı?

1 . Vajina Kendisini Temizleyebilen Bir Organdır

Vajina kendi kendisini temizleyebilen bir organdır. Bu yüzden ekstra bir temizliğe ihtiyaç duymaz. Vajinal duş almak, vajinal  bölgeyi hijyen ürünleri ya da parfümlü ürünler ile silmek vajinayı temizlemek için doğru bir yol değildir. Vajinal duş, vajinanın kimyasal dengesini bozar, ayrıca vajinaya yeni mikroorganizmaların girmesine yol açabilir. Hijyenik ürünler de aynı şekilde vajinanın kendi kurduğu dengenin bozulmasına yol açar. Bu tip müdaheleler pelvik iltihabi hastalıklara yol açarak vajina sağlığını bozabilir.

2 . Probiyotik Beslenme

Vajinanın sağlıklı bir şekilde işlevini sürdürebilmesi için pH dengesinin korunması gerekir. Ayrıca vajinanın yine sağlıklı kalması için lactobacillus adı verilen sağlıklı bakterilere ihtiyacı vardır. Yoğurt, kefir gibi probiyotik ürünler lactobacillus bakteriyi vajina için sağlayacağı gibi, vajina sağlığını korumak için de yardımcı olacaktır.

3 . Güvenli Cinsel İlişki 

Vajinal rahatsızlıklara davetiye çıkaran en önemli etkenlerden bir diğeri de güvenli olmayan cinsel ilişki. Eğer tek eşli bir cinsel hayatınız yoksa korunma yöntemlerine uymak vajina sağlığınızı korumanız için oldukça doğru olacaktır. Aksi durumda cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanabilir, rahim ağzı kanseri gibi farklı ve ciddi hastalıklara yakalanma riskiniz artabilir. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanımına özen göstermeli, ilişki öncesi ve sonrası enfeksiyon riskine karşı vajina ve vulva temizliğine ekstra özen gösterilmeli.

4 . İç Çamaşırı

İç çamaşırı seçimi vajina sağlığı açısından önemli olan maddelerden bir diğeri. İç çamaşırınızı mutlaka pamuklu ürünlerden tercih etmelisiniz. Pamuklu ürünler vajinanın nefes almasına yardımcı olarak mantar oluşumuna engel olur. Pamuklu iç çamaşırı seçimi dışında iç çamaşırınızı her gün değiştirmeli, iç çamaşırınızın ıslak ve nemli kalmamasına dikkat etmelisiniz.