Uzun Ömürlü Olmayı Sağlayan Kuruyemişler

Bazı kuruyemişler genel faydalarının yanında uzun ve sağlıklı bir hayatı da beraberinde getirirler. Düzenli tüketildiğinde uzun bir yaşam sağlayan bazı kuruyemişleri sizler için derledik.

Uzun Ömürlü Olmayı Sağlayan Kuruyemişler

1 . Pikan Cevizi

Pikan cevizi yüksek oranda antioksidan içerir. Bu özelliği sayesinde hücrelerin korunmasını ve onarılmasını sağlar, alzheimer, parkinson ve kanser gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlar, kalp ve damar sağlığı için önem taşır. A, E vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve çinko gibi vitamin ve mineraller açısından zengindir. Kötü kolesterolü dengeler, sindirimi destekler.

2 . Fındık

Demir, çinko, potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından oldukça zengin olan fındık , içerdiği doymamış yağlar sayesinde kalp ve damar sağlığını korur. İçerdiği antioksidanlar yaşlanmayı geciktirir, cildi besler ve kırışıklıkları önler. Kanser türlerini önleme açısından önemlidir.

3 . Badem

Badem E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Beyin sağlığını korur, alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar. Sinir sistemini, bağışıklık sistemini, sindirim sistemini destekler. İçerdiği doymamış yağlar, protein, potasyum sayesinde kalp sağlığı için önem taşır.

4 . Antep Fıstığı

Kan şekerini düşüren, zihnin ve bedenin güçlenmesine yardımcı olur, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar, B6 vitamini, bakır ve manganez kaynağıdır. Kandaki kolesterolü düşürür.

5 . Brezilya Fındığı

Brezilya fındığı selenyum ve protein açısından oldukça zengin bir kuruyemiştir. Besin lifi, vitamin ve mineral içerir. Aminoasit kaynağıdır, sindirim sistemini düzenler, kanser riskini azaltır, bağışıklık sistemini azaltır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir