Uyurken Zayıfla

Uyurken zayıflama diyeti kafalarda bir çok soru işareti bıraksa da son zamanlarda oldukça sık duyduğumuz diyet türlerinden biri. Peki uyurken zayıflama diyeti yöntemi ile kilo vermek mümkün mü, bu diyetin kilo verdirmesi için neler yapmalı bir çoğumuz bilmiyoruz.

Yapılan araştırmalara göre; uyurken zayıflama diyeti ile hiç zorlanmadan, yorulmadan, stres yapmadan kilo vermek, forma girmek, enerji toplamak ve mutlu olmak mümkün! Peki nasıl olacak? Bu yazımızda uyurken nasıl zayıflayacağınıza dair ipuçlarını paylaşıyor olacağız.

uyurken_zayiflamak_mumkun_mu

Uykuda zayıflama diyetinin çok basit bazı kuralları var. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir,

  • Sabah kahvaltınız sağlam yapılmalı ve karbonhidrat bakımından zengin olmalı, çikolata süt ürünler, yumurta sosis vb ürünler kesinlikle tüketilmemeli. Protein içeren tüm yiyecekler kısacası yasak ve karbonhidrat tüketimi serbest hatta zorunludur.
  • Mutlaka düzenli bir uyku sürecinizin olması gereklidir. Her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmaya çalışmalısınız. Günde ortalama 7 saat uyuyor olmanız gerekli. Yapılan araştırmalar, kilo vermeye çalışan insanların günde 6-8 saat uyumaları gerektiğini gösteriyor.

uyurken zayıflama

  • Doktorlar her ne kadar yatmadan önce vücuda besin almanın zararlı olduğunu söylese de yatmadan önce 30- 60 dakika önce alacağınız protein tozu metabolizmanızı hızlandırmakla kalmaz, kan basıncınızı düşürür ve vücut fonksiyonlarınızın daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Her gün mutlaka düzenli bir şekilde 3 öğünden oluşan ve her biri arasında 5 saatlik zaman dilimi bulunan bir beslenme programınız olması şart.
  • Uyurken zayıflamak istiyorsanız yatak odanızda gece lambası kullanmamanız gerekiyor. Yapılan araştırmalar uykudan önce elektrınik cihaz ve beyaz ışıkların beyne zarar verdiğini gösteriyor. Ayrıca beyaz ışığın kilo düzeni ve uyku düzeninde de çok fazla etkili olduğu da kanıtlanmış durumda. Yatak odasında bulunan en ufak bir ışık kaynağı kilo alınmasına sebep oluyor.
  • Öğlenden sonra kafein almalısınız. Öğleye dek istediğiniz kadar kahve içebilirsiniz ama öğleden sonra mümkünse sadece su içmelisiniz.
  • Serin bir odada uyumalısınız. Serin bir yerde uyumak metabolizmanızı hızlandırır ve yağ yakmanıza sebep olur. Kaliteli bir uyku için ideal oda sıcaklığının 14- 18 derece arasında olması gerektiği söylenir.
  • Uyurken zayıflama diyeti için diğer önemli konulardan biri ise yeterli uykuyu almaktır. Uyku kaliteniz iyi değilse ve sık sık uyanıyorsanız, uyku apnesi horlama gibi şikayetleriniz var ise uzman bir hekime giderek bu sorununuza çözüm aramanız gerekiyor. Çünkü uyurken zayıflamak istiyorsanız kaliteli bir uyku çekmeniz şart.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir