Tuzu Azaltmanız için 8 Sebep

Hemen hemen her yemekte kullanılan, sofraların demirbaşı tuz aşırı tüketildiğinde oldukça önemli sağlık sorunlarına sebep olabilir. Yeterli oranda tüketildiğinde sindirime, solunum yollarına, bağışıklık sistemine, diş sağlığına, diyabete faydalı olan tuz, aşırı tüketildiği zaman vücuda önemli zararlar verebilir.

Tuzun Zararları :

tuzun-zararlari1 . Hipertansiyon

Böbreklerin işleyişini sürdürebilmesi için belirli miktarda tuza ihtiyacı vardır. İşleyişinden ve idare edebileceğinden fazla tuz tüketimi olduğu zaman, böbrekteki fazla tuz suyu tutar ve bu da kan hacmini artırır. Artan kan hacmi, kan basıncının da artmasına sebep olur. Yüksek kan basıncı başta hipertansiyon olmak üzere bir çok sağlık problemine sebep olabilir.

2 . İnme

Damar tıkanıklığı ya da damar kanamalarının yol açtığı inme, aşırı tuz tüketimi ile tetiklenebilir. Günlük tuz tüketimini azaltarak inme riskini de azaltabilirsiniz.

3 . Kalp Hastalıkları

Fazla tuz tüketimi sonrası artan kan basıncı damar tıkanıklıklarına, damar sertleşmesine sebep olabilir. Damarlar ile ilgili yaşanan bu sıkıntılı durumlar kalbi yorara, kalp krizi, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklara sebep olur. Ayrıca bu durum felç riskini de artırır.

tuzun-zararlari4 . Osteoporoz

Tuzun içeriğinde bulunan sodyum vücutta kalsiyum kullanımını ve emilimini engeller. Bu engel, kemiklerdeki gözenek miktarını artırarak, kemik kütlesinin azalmasına neden olabilir. Aşırı tuz tüketimini durdurarak, kemik erimesi yani osteoporoz rahatsızlığının önüne geçebilirsiniz.

 

5 . Böbrek Hastalıkları

Yine tuzun içerisinde bulunan sodyum böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilir. Vücuttaki fazla sodyum böbreklerdeki süzme yükünü artırır, artan kan hacmi böbreklerin zarar görmesine neden olur. Ayrıca fazla sodyum böbrek taşı oluşumuna da sebep olabilir.

6 . Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları

Aşırı tuz tüketmenin zararlarından bir diğeri de sindirim sistemine olan zararları. Tuz ve tuzlu yiyecekler mide kanseri riskini artırabilir. Mide ekşimesine ya da mide ülserine sebep olabilir.

7 . Obezite

Yine aşırı tuz tüketimi obezite ile doğrudan bağlantılı olmasa bile sebepleri arasında yer alır. Aşırı tuz tüketimi sonrasında yaşanan susuzluk hissi, su tüketimi yerine şekerli içeceklere yöneldiğinde kişilerde obezite riskini artırır.

8 . Ödem

Tuz sodyum içerir. Vücutta ne kadar çok sodyum bulunursa o kadar çok ödem oluşur. Tuzu kısıtladığınız sürece ödem oluşumu da azalacaktır.

Ayrıca;

  • Fazla tuz tüketimi vücudun hormonal dengesini bozar.
  • Omuriliğin kireçlenmesine sebep olur.
  • İştah açıcı özelliği yüzünden fazla kilo almaya sebep olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir