Tükenmişlik Sendromu Belirtileri

Çağımızın rahatsızlıklarından biri olan tükenmişlik sendromu tıpkı depresyon halinde yaşanan umutsuzluk, boşluğa düşme, kendini çaresiz hissetme gibi belirtiler gösterir. Depresyon veya anksiyete gibi daha gözle görünür rahatsızlıklarla karıştırılmasının nedeni de budur. Bazen depresyon ila iç içe geçerek ilerler. Ama tükenmişlik sendromu çok daha gizli bir şekilde gelişir ve tespit edilmesi de daha güçtür.

tükenmişlik sendromunun belirtileriTükenmişlik sendorumu yaşayan biri;

  • Kendi içine kapanır,
  • Çevresine veya ailesine karşı ilgisini kaybeder,
  • Her olayda kendini başarısız hisseder,
  • Üretkenliği azalır,
  • Saldırganlaşabilir, duygu karmaşaları yaşayabilir.
  • Hayata karşı duyulan heyecanını yitirir, kendisine olan saygısını kaybeder,
  • Negatif düşünceler ağır basar,
  • Hoşnutsuzlaşır ve hiçbir şeyden memnun olmaz.

 

Tükenmişlik Sendromunun Duygusal Belirtileri

Duygularını kontrol etmekte zorlanan tükenmişlik sendorumu içerisindeki bir kişinin nedensiz ağlamalarına tanık olmak mümkündür. Kendini dışa kapatır; kimseyi dinlemez ve içinden kimseyle konuşmak gelmez. Sürekli bir hüzün halinde ve içinde sürekli bir endişe ile dolaşır. Mesleki açıdan bakacak olursak, tükenmiş sendromunun memnuniyetsiz ve hoşnutsuz oluşu buraya da yansır.

Tükenmişlik Sendromunun Zihinsel Belirtileri

tükenmişlik sendromunun belirtileriBir dizi zihin aksamaları yaşanması muhtemeldir. Dikkat eksikliği, konsantrasyon kaybı, unutkanlık, karar vermede aksaklıklar, iletişimin zayıflaması gibi sorunlar yaşanır. Sürekli yalnız kalma halinden dolayı problem çözme yetisinde zayıflama görülür. Kötümser ve ilgisiz olduğu için empatiden yoksunlaşma başlar. Çevrenin ona olan güveni sarsılır ve tükenmişlik sendromu yaşayan kişinin de çevreye olan güveni sarsılır. Bu zincirleme durum kişiyi işin içerisinden çıkılmaz bir yola sürükler.

Tükenmişlik Sendromunun Fiziksel Belirtileri

tükenmişlik sendromunun belirtileriBaş ağrısı, kaslarda veya eklemlerde orta şiddetli ağrılar, sürekli yorgunluk ve bitkinlik durumu, sık bir şekilde hastalığa yakalanma gibi fiziksel belirtiler vardır. Nefes daralmaları, gece uykuda terlemeler veya hiç uyuyamamalar görülür. Yine ani kilo kayıpları yaşanabilir ve cinsel isteksizlik baş gösterir. Kalp çarpıntıları ve hipertansiyon görülmesi de muhtemeldir.

Tükenmişlik Sendorumun Davranışsal Belirtileri

Kişinin dengesiz ve oldukça sağlıksız bir şekilde beslenmesi görülür. Yine alkol, sigara veya uyuşturucu zararlı alışkanlıklar edinebilir veya var olan alışkanlıklarını ciddi seviyelerde artırabilir. Kaza yapma riski artar, koordinasyon yeteneği azalır. Tüm bu nedenlerle kişinin iş performansı da düşer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir