Tiroid Bozukluğunun 7 Belirtisi

insan vücudundaki önemi büyük olan tiroid bezi, hormonların yapımından sorumludur. Endokrin bezlerinden sadece bir tanesi olan tiroid bezi bozukluk gösterdiğinde tiroid hastalığı ortaya çıkar. Tiroid hastalığının hipertiroidizm (vücutta gerekenden daha fazla tiroid hormonu üretilmesi) ve hipotiroidizm (vücutta gerekenden daha az tiroid hormonu üretilmesi) gibi 2 yaygın türü vardır. Aşağıda yazmış olduğumuz belirtileri bilmek tirodi hastalığınız olup olmadığını anlamak için size fayda sağlayacaktır.

Tiroid Bozukluğunun Belirtileri

1 . Kilo Değişimleri

Hipotiroidizm: Sürekli kilo alınıp verilir ya da kilo vermek çok zorlaşır.

Hipertiroidizm: Düzenli beslenmeye rağmen sürekli olarak kilo verilir.

2 . Uyku Bozuklukları

Hipotiroidizm: Yorgunluk gözlenir. Sürekli uyku hali vardır, normalden daha fazla uyunur. Gün içinde kişi kendini bitkin, yorun ve enerjisiz hisseder.

Hipertiroidizm: Uyku problemler başlar, kişi uykuya dalmakta güçlük çeker bu da gün içinde kendini yorgun hissetmesine yol açar.

3 . Zihinsel Değişimler

Hipotiroidizm: Depresif ve üzgün bir ruh hali gözlenir, çünkü tiroid hormonu serotonin hormonu seviyesini etkiler. Depresif ruh haline ek olarak konsantrasyon düşüklüğü ve hafıza zayıflığı görülür.

Hipertiroidizm: Panik atak, anksiyete gözlenir. Kişi kendini sürekli gergin hisseder ve gevşeyememe durumu oluşur. Konsantrasyonda güçlük yaşanır.

4 . Sindirim Problemleri

Hipotiroidizm: Ağır ve uzun süreli kabızlık görülür. Hormon seviyelerinin değişikliği bağırsak hareketlerinin azalmasına yol açar.

Hipertiroidizm: H/uzursuz bağırsak sendromu gözlenir.

5 . Kas ve Eklem Problemleri

Hipotirodizm: Uzuvlarda karıncalanma ve uyuşma görülür. Kol ve bacaklarda kas katılığı, ağrı ya da zayıflık hissedilebilir.

Hipertirodizm: Birçok kas ve eklem problemi yaşanabilir.

6 . Saç ve Cilt Problemleri

Hipotiroidizm: Saçlarda kuruluk, kırılma ve cansızlık görülür. Dökülmeler artar. Çünkü tiroid hormonu az salgılandığında saç büyüme döngüsünü azaltır. Ani saç kayıpları, kirpik ya da kaş kayıpları yaşanır. Deride kuruluk ve tırnaklarda kırılma gözlenir.

Hipertiroidizm: Tipik saç dökülmelerine yol açar, deri ise ince ve hassastır.

7 . Kolesterol Problemleri

Hipotiroidizm: Yüksek kolesterol seviyesi olabilir.

Hipertiroidizm: Kolesterol seviyeniz düşüktür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir