Testosteronu Artırmanın Yolları

Erkekler için önemli bir hormon olan testosteron, fiziksel ve cinsel etkilerinin yanında kemik ve kas kütlelerinin yapımında ve korunmasında önemli rol oynar. Ayrıca vücudun yağ yakım hızını ve kas yoğunluğunu etkiler. Testosteronun vücutta az olduğu ya da düştüğü zamanlarda fiziksel performansta azalma görülür, tip 2 diyabet ortaya çıkar, kilo alım süreci hızlanır, obezite başlar, cinsel fonksiyonda bozukluklar görülür. Erkeklerde testosteron seviyesi genelde 30 yaşından sonra azalmaya başlar. Ancak bir takım doğal yöntemler ile birlikte testosteronu artırmak mümkündür.

1 . Yağ Tüketimi

Buradaki yağ tüketimi aslında kaliteli yağ tüketimi. Özellikle tekli doymamış ve doymuş yap içeren diyetler testosteron seviyesinde önemli artış gösterdiği bir çok araştırmada dile getirilir. Testosteron seviyesini yükseltmek istiyorsanız kaliteli yağ tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Tekli doymamış yağ olarak; zeytinyağı, badem, avokado ve fıstık ezmesi tüketilebilir. Doymuş yağ olarak da hindistancevisi yağı, yumurta sarısı, kırmızı et, peynir ve bitter çikolata yenilebilir.

2 . Kolesterol

Kolesterol seviyesi yüksek besinler testosteron seviyesini de yükseltir. Ancak burada iyi kolestrol içeren gıdalara yönelmek önemli. Örneğin yumurta sarısı, balık yağı, karaciğer, karides, kalamar, kırmızı et ve ıstakoz testosteron seviyesini yükselten iyi kolesterol yiyeceklere örnektir.

3 . Şeker Tüketimi

Kan şekeri ne kadar yüksekse testosteron seviyesi de o kadar azalır. Bu noktada testosteron seviyesini koruyabilmek adına karbonhidratlı ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak kalmak önemlidir. Günlük ihtiyacınız olan karbonhidrat miktarını tüketmek, şekerli gıdalardan ise tamamen uzak durmak testosteron seviyesini artırmada büyük rol oynar.

4 . Sağlıklı Beslenin

Bazı yiyecekler testosteron seviyesini yükseltmede yardımcı görev üstlenir. Kereviz sapı, brokoli, kuşkonmaz, nar, chia tohumu, zencefil, ananas gibi sebze ve meyveler vitamin, mineral, amino asit açısında oldukça değerlidir ve düzenli tüketildiğinde testosteron seviyesini artırır.

5 . Vitaminler

Vitamin eksikliği de testosteron seviyesinin düşmesine neden olur. Özellikle çinko, selenyum, magnezyum, D vitamini, omega 3 gibi vitaminler testosteron seviyesini destekleyerek artmasına yardımcı olur. Bu gibi vitaminleri doğal yollardan besinler yardımı ile alabileceğiniz gibi doktor kontrolünde takviye olarak da alabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir