Tatlıyı Bırakabilmek için 4 Öneri

Hayatımızın en güzel ama en zararlı alışkanlıklarından biri de tatlılar. Özellikle diyet yapan kişilerce ne kadar bırakılmaya çalışılsa da tatlılar hayatın büyük bir bağımlılığı. Küçük büyük yaşanan tatlı krizleri hem kilo vermeye engel, hem de sağlıklı yaşama. Peki tatlıyı bırakabilmek ya da en azından azaltabilmek için neler yapılabilir?

tatli-krizlerini-onlemenin-yollari1 . Protein Ağırlıklı Kahvaltı

Kahvaltı yaptıktan bir süre sonra kan şekeri düşer ve açlık hissi oluşur. Ama güne protein ağırlıklı kahvaltı ile başlayarak tatlı krizlerinin önüne geçebilir tokluk hissinizi uzatabilirsiniz. Özellikle kahvaltıda protein ağırlıklı yumurta, peynir, süt ürünleri, yoğurt, chia tohumu gibi besinler tüketerek kan şekerinizi düzenleyip, tatlı krizlerini engelleyebilirsiniz.

2 . Düzenli Uyku

Düzenli uyku tatlı krizlerini engelleyen maddelerden biri. Yapılan araştırmalar düzenli uykusu olan kişilerin, düzensiz uyuyanlara göre daha az tatlı tükettiğini, daha az açlık hissi yaşadığını söylüyor. Günde ortalama 7,5 8 saat uyuyarak tatlı krizlerinizin önüne geçebilirsiniz.

tatli-krizlerini-onlemenin-yollari3 . Meyve Tüketin

Tatlı krizi yaşadığınız an ya da ara öğünlerinizde meyve tüketerek hem vücudunuzun şeker ihtiyacını hem de vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Çok fazla meyve tüketmek de vücudunuza fazla şeker yüklemesi yapacağı için dengeli ve yeterli miktarda meyve tüketmeniz önemli.

4 . Tatlı ile Barışın

Tatlı tüketmeyeceğim diye kendini tamamen engellemek daha fazla tatlı istemenize neden olabilir. Canınınızın çok fazla tatlı istediği zamanlarda 1 parça çikolata ya da bir kaç çatal tatlı yiyerek hem kendinizi rahatlatabilir hem de tatlı yemeyeceğim diye kendinize eziyet yapmamış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir