Tatlı Yeme İsteğini Bastırmak İçin Etkili 7 Yol

tatli-yeme-istegini-bastirmanin-yollariTatlı yeme isteğini bastırmanın 7 etkili yolu ile tatlı krizleri ile baş edeceksiniz. Diyet yaparken en zorlanılan şey tatlıyı kısıtlamaktır. Üstelik diyet tatlıları da çoğu zaman bu isteğimizi bastırmaz. İçinde işlenmiş şeker bulunan her besin yüksek oranda  yağlanma yapacağı için kesinlikle tüketilmemesi gerekenler arasında. Tatlı yeme konusunda yapılan bir araştırmaya göre şeker, uyuşturucu maddeler kadar bağımlılık yapabiliyor. Çikolata yemeğe başladığınızda beyne mutluluk verici hormonları salgılamaya başlıyor. Dopamin ve opiat mutluluk verici hormonlar arasındadır. Şeker içerikli yiyecekleri vücut istiyor çünkü biliyor ki bu yiyecekler mutlu olmamıza neden oluyor. Tatlı yemek kilo alımına sebep olurken, dişler içinde rahatsızlık verici sonuçlara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra diyabet, kalp hastalıkları ve kanser riskini de yükseltiyor. Bilimsel olarak ispatlanmış tatlı yeme duygusunu azaltacak bazı yöntemler ile siz de bu isteğinizi bastırabilirsiniz;

Zengin Bir Kahvaltı

Yumurta, peynir, zeytin mutlaka kahvaltınız da bulunmalı. Tüketeceğiniz biraz pekmez tatlı isteğinizi geçiştirmek için oldukça faydalıdır. Bu şekilde tatlı yeme isteğinizi bastırırsınız.

Yeşil Sebze Tüketin

Brokoli, ıspanak gibi yeşil sebzeler yüksek oranda enerji vererek içeriğinde bulunan magnezyum tatlı isteğinizi ortadan kaldıracaktır.

tatli-yeme-istegini-bastirmanin-yollariYapay Tatlandırıcılar Kullanmayın

Yapay tatlandırıcılar diyet sırasında zayıflama amacı ile kullanılması pek tavsiye edilmemektedir. Tatlı ve şeker yeme isteğini artırarak yağ oluşumunu hızlandırıyor.

Güneş Işığı Alın

D vitamini serotonin üretir. Mutluluk hormonu şeker isteğini kontrol altına alır.

İyi Yağları Tüketin

Kabuklu kuru yemişler, somon gibi balıklar ve zeytinyağı kan şekerini dengede tutarak tatlı isteğinin önüne geçer. Kan şekeri dengede olan bir vücut sık sık açlık duygusu ve tatlı krizleri ile karşı karşıya gelmez.

tatli-yeme-istegini-bastirmanin-yollariProtein Alımına Dikkat

Kırmızı et ve beyaz et özel kimyasallar salgılanmasını neden olarak şeker isteğini bastırıcı etkiye sahiptirler.

8 Saat Uyku Uyuyun

Az uyku eksikliği şeker yeme isteğine sebep olan girelin isimli bir hormon salgılanmasına neden olur.

Tatlı ve şeker yeme huyunu bırakmak zor olsa da sonuçları oldukça tatmin edicidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir