Tarçınlı Balın Faydaları

Tarçın ve bal ikilisini hiç birlikte tüketmeyi denediniz mi? Eğer denemediyseniz sağlık açısından çok şey kaçırdığınızı söyleyebiliriz çünkü tarçın ve bal ikilisi hem besleyici, hem lezzetli hem de insan vücudu için sayısız faydaya sahip bir karışım. Antik Roma, Yunan, Mısır ve Vedic yazıtlarında bile karşımıza çıkan ve tarihten bugüne birçok hastalığın tedavisinde kullanılan tarçınlı balın faydalarından bazılarını sizler için derledik.

Tarçın ve Balın Faydaları

1 . Bağışıklık Sistemi

Her gün tarçınlı bal tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre bağışıklık sistemi çok daha güçlüdür. Vücut hastalıklara karşı daha korunaklı olduğu gibi dışarıdan gelen bakteri ve virüs saldırılarına karşı koruma sağlar. Bal ayrıca akyuvarlar içerisinde bulunan, bakteriler ve virüslerle savaşan, korpuskülleri de kuvvetlendirir.

2 . Kalp Sağlığını Korur

Bal ve tarçın kalp sağlığı için son derece faydalı besinler arasında yer alır. Balın içerdiği polifenoller kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Düzenli tüketildiğinde kalp ritmini düzenler. Tarçın ise daha iyi bir kardiyovasküler profile sahip olunmasına yardımcıdır. Antioksidan özellikler gösterir.

 

3 . Zayıflamaya Yardımcıdır

Tarçın ve bal karışımı metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca tarçın kandaki glikoz seviyesini dengelediği için ani tatlı ve açlık krizlerini önler, vücuttaki fazla yağ ve sıvıyı atmaya yardım eder.

4 . Cilt Dostudur 

Bal ve tarçın karışımı ciltte oluşan kepek, sedef gibi cilt enfeksiyonlarına karşı iyi gelir. Cilde sürerek ciltteki pürüzleri almasını sağlayabilir, akne tedavilerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca karışım, tarçının içerdiği maddeler sayesinde kolajen biyosentezini uyarır, yaşlanma belirtilerini geciktirir kırışıklıklar için önleyicidir.

 

5 . Doğal Afrodizyaktır 

Tarçın hem kadın hem de erkek için çok güçlü bir doğal afrodizyaktır. Bal ile birlikte tüketildiğinde libidoyu artırır. Sabah ve akşamları 1 kaşık olarak tüketilebilir. Ayrıca balın doğurganlığa olan pozitif etkileri sayesinde kısırlık tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Tarçınlı balın diğer faydaları ise şu şekildedir;

  • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.
  • Hazımsızlığı ve midede asit oluşumunu önler.
  • Antioksidan özelliği sayesinde vücudu canlandırır.
  • Mide problemlerine iyi gelir.
  • Kötü kolesterolü düşürebilir.
  • Kötü nefes kokusunu azaltır.
  • Saç sağlığı için faydalıdır.
  • Vücuda enerji verir.
  • Astım tedavisinde faydalıdır.
  • Yatmadan önce yendiğinde uykusuzluğa iyi gelir.