Sütyen Takmak ya da Takmamak

Sütyen takmak ya da takmamak.. Bir çok kadın için önemli ve kafa karıştırıcı konulardan biri. Kimileri sütyen takmamanın göğüsleri sarkıttığını savunurken kimileri de sütyen takmanın kansere varacak kadar zararları olduğunu söylüyor. Peki sütyen takmak gerçekte zararlı mı?

Son yıllarda yapılan araştırmalar  erken yaşlarda sütyen takmaya başlamanın göğüsleri destekleme, sırt ağrılarını azaltma ve göğüs sarkmasını önleme noktalarında hiçbir etkisi olmadığını gösteriyor. Aksine sütyen takmanın göğüsteki sarkmaları artırdığı, anatomik açıdan da hiçbir fayda sağlamadığını ileri sürüyor.

Farklı bir açıdan bakıldığında ise sütyen takmanın kanser riskini artırdığına dair hiçbir bilgi mevcut değil. Tamamen şehir efsanesi olarak değerlendirilen bu konu ile ilgili herhangi bir bilimsel bilgi mevcut değil.

Bazı kadınlar uyurken sütyen takmanın göğüs sarkmasını önlediğini düşündüğü için geceleri sütyen takarak uyuyor. Ancak geceleri sütyen takarak uyumanın göğüslere ne bir faydası var ne de bir zararı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir