Süt Ve Kas Gelişimi

Beslenme alışkanlıklarının oldukça önemli olduğu günümüzde bir de sporla uğraşıyorsanız yediğinize içtiğinize dikkat etmeniz şart. Kas gelişimini desteklemesi açısından kas yapan yiyecek ve içecekleri düzenli olarak tüketmeli, günlük beslenme programınıza dahil etmelisiniz. Süt de içerdiği protein ile birlikte vücut geliştirmek isteyenler ve düzenli spor yapanlar arasında sıkça tüketilen bir içecek.

Sütün Besin Değeri

Besin Değerleri 100 gr.
Karbonhidrat (g) 5.43
Protein (g) 2.93
Yağ (g) 1.5
Kolesterol (mg) 6
Sodyum (mg) 51
Potasyum (mg) 159
Kalsiyum (mg) 111

Sütün Kas Gelişimine Etkisi

Kimi sporcular sütün çok yağlı oluşundan ve kabızlık yaptığından dolayı süt içmekten kaçınıyorlar. ancak protein kaynağı bir çok ürüne göre süt hem daha ucuz hem de daha sağlıklı bir kaynak. Düşük yağlı sütler yüksek oranda kalsiyum içerir. Bu da kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Egzersizler sonrasında 1 bardak süt içmek kasların yeniden inşa edilmesi için büyük önem taşır. Süt kas sağlığını korur, spor sırasında kaybedilen besin ve enerjinin yeniden yerine gelmesini sağlar.
Aşırıya kaçmadan gün içinde 1 ya da 2 bardak süt içmek oldukça sağlıklıdır. Bu hem kas sağlığını korur hem de aşırı olmadığı için bağırsak düzenini olumsuz etkilemez. Sütünüzü yağsız ya da yarım yağlı tercih etmek de içerisindeki yağı almanızı engeller.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir