Sürekli Yorgun Hissetmenin Nedenleri

Sabah gözünüzü açtınız ama üzerinizde inanılmaz bir yorgunluk hissi var ve yataktan kalkmaya bile mecaliniz yok. Gün içerisinde ne yaparsanız yapın, üzerinizdeki o bitkinlik hissi geçmiyor ve bir an önce evinize, yatağınıza gitmenin hayalini kuruyorsunuz. Kaslarınız ağrıyor, hiçbir şeye adapte ve konsantre olamıyorsunuz, kendinizi mutsuz ve keyifsiz hissediyorsunuz.

Eğer bu saydıklarımızı sürekli yaşıyorsanız kronik yorgunluk sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle yoğun bir iş temposuna sahip olan, sürekli baskı ve stres altında çalışan ya da mükemmeliyetçi bir hayat tarzına sahip olan insanlarda daha sık görülen bu durum psikolojik olarak kaynaklanabileceği gibi bazı fiziksel rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir.

surekli-uyku-hali1 . Vitamin ya da Mineral Eksikliği

Bazı vitaminlerin vücutta eksikliği aşırı halsizliğe, yorgunluğa ve sürekli gergin huzursuz olmaya sebep olabilir. Örneğin demir, D vitamini, B12 vitamini gibi vitamin ve mineraller vücutta yeteri kadar bulunmadığında konsantrasyon güçlüğüne, baş ağrısına, sürekli yorgun ve bitkin hissetmeye, sinirlilik hallerine sebep olabilir.

Detaylı bir kan tahlili yaptırarak, sürekli yorgun olma sebebinizin vitamin / mineral eksikliğine dayalı olup olmadığını araştırabilir ve buna bağlı olarak vitamin ve mineral desteği alabilirsiniz.

 

2 . Viral Enfeksiyonlar

Vücutta bulunan bazı enfeksiyonlar, kimi zaman sürekli yorgunluk haline sebep olabiliyor. Enfeksiyon vücutta bulunduğu sürece kişi kendini halsiz, yorgun ve mutsuz hissedebiliyor.

surekli-uyku-hali3 . Depresyon

Depresyon sürecinde olan kişilerde, konsantre olamama, sürekli sinirlilik, hayattan zevk almama, bitkin ve halsiz hissetme, fazla ya da az uyuma gibi belirtilere rastlanıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşadığınız ağır yorgunluk durumlarında mevsimsel depresyon yaşıyor olabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda egzersiz yapmaya, sağlıklı beslenmeye başlayabilirsiniz. Eğer kontrol edilemez bir durum yaşadığınızı düşünüyorsanız doktora başvurmanız faydalı olacaktır.

4 . Su Tüketimi

Çok fazla bilinmese de gereğinden fazla ya da gereğinden az su tüketimi kişide aşırı yorgunluk ve halsizliğe sebep olabilir. Özellikle az su tüketmek vücudun bitkinleşmesine sebep olur. Günde ihtiyacınız kadar su tüketimi gerçekleştirdiğinizde bu sorun ortadan kalkacaktır.

5 . Kansızlık

Kansızlık halsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, çok çabuk yorulma gibi durumlara sebep olur. Eğer kansızlıktan kaynaklı bir yorgunluk durumundan şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurarak araştırılmasını ve buna bağlı bir tedavi sürecini talep edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir