Sürekli Üşümenin Sebepleri

Sürekli üşüyorsanız ama soğuktan diye geçiştiriyorsanız belki de bu durumu biraz ciddiye alma zamanı gelmiştir. Üşümenin özellikle sürekli bir hal aldığı ve sadece soğuğa bağlı olmadığı durumlarda mutlaka bir doktora başvurarak bunu sebeplerini öğrenebilirsiniz.

Peki sürekli üşümenin sebepleri neler olabilir?

surekli-usumenin-sebepleri

1 . Enfeksiyonel hastalıklar

Kış aylarında süregelen grip, bronşit, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar üşümeye sebep olabilir. Eğer doktor tedavisi ve uygun bir tedavi yöntemi gerçekleşmezse muhtemelen bu üşüme hali devam edecek kimi durumlarda ise şiddetlenecektir.

 

2 . Tiroid Problemleri

Tiroid bezinin sağlıklı çalışmadığı durumlarda vücutta üşüme durumu gerçekleşebilir. Bazı tiroid rahatsızlıkları, metabolizmanın hızını azaltarak fazla üşümeye sebep olabilir, ayrıca tiroid problemleri kilo alma, yorgunluk hissi, saç dökülmesi, sindirim sistemi problemlerine sebep olabilir.

surekli-usumenin-sebepleri

3 . Anemi

Halk arasında ”kansızlık” olarak bilinen anemi hastalığı da sürekli üşümeye sebep olan rahatsızlıklardan biridir. Halsizlik, çabuk yorulma, uyku isteği, baş dönmesi gibi ekstra belirtileri de olan anemi rahatsızlığı tedavi edilmedikçe ilerleyebilir ve önemli bir durum alabilir. Anemiden ve dolayısı ile sürekli üşüme halinden korunmak için demir bakımından güçlü olan kırmızı et, yumurta sarısı, enginar, kuru erik, kuru üzüm, ıspanak, kara lahana gibi yiyecekler tüketebilirsiniz.

4 . Hipoglisemi 

Düşük kan şekeri tıp adıyla hipoglisemi de sürekli üşümenin sebepleri arasında yer alır. Kan şekerinin 50 mg/dL’nin altına inmesi anlamına gelen hipoglisemi eğer zamanında vücutta kalıcı nörolojik hasarlara ve hatta ölüme sebep olabilir. Hipogliseminin üşüme dışında, baş ağrısı, aşırı terleme, bulanık görme, baş dönmesi, titreme, kaygı, kafa karışıklığı, konuşma bozukluğu, halsizlik gibi belirtileri bulunur.

5 . Uyku problemleri

surekli-usumenin-sebepleri

Az uyumak, uykusuz kalmak üşümeye sebep olan durumlardandır. Yeterli uyumak, yeterli oranda dinlenmek vücut ısısının dengede kalmasını sağlar.

6 . Raynaud hastalığı

Eğer bulunduğunuz  ortamdaki hava değişikliklerinde parmak uçlarınızda sızlama ve renginde değişim oluyorsa Raynaud Hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Bulunulan ortamda havanın bir derece daha soğuk olması, vücut kendini korumak için bütün kan dolaşımını iç organlara yönlendirir. Bu yönlendirme ile el ve ayaklardaki kan dolaşımı azalır, parmaklardaki damarlar ani olarak daralır. Bu durum sonucunda kişide üşüme meydana gelir.

Eğer sürekli üşüyorsanız mutlaka aile hekiminize görünerek gerekli testleri yaptırmanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir