Sürekli Şişkin Hissetmenin Sebepleri

Şişkinlik hissi karın bölgesinde gaz birikmesiyle ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur. Hatta çoğu zaman şişkinlik yüzünden ağrılar dahi oluşur.  Burada şişkinliğe yol açan, temel olan şey beslenme ve yaşayış biçimidir. Elbette bazı yiyeceklerin bazı kişilerde gaz oluşturduğunu da belirtmek lazım.

Sürekli Şişkin Hissetmenin SebepleriSüt Ürünleri: Süt içerisindeki laktoz, gaz oluşumunda baş rolü oynar. Eğer süt içtikten sonra şişkinlik yaşanıyor ve bu durum rahatsız ediyorsa, laktozsuz süt içmeyi denemek gerekiyor. Yine sütün sıcak veya soğuk olması da şişkinliğe sebep oluyor. Bunun için farklı ısılarda süt içerek doğru ısıyı bulmak lazım. Süt ile şişkinlik yaşayan kişilerin yoğurt ve peynir yediğinde veya ayran içtiğinde çoğu zaman şişkinlik gözlenmiyor.

Sebzeler: Bazı sebzelerin direkt olarak gaz oluşturduğunu ve bunun da şişkinlik yarattığını biliyorsunuz. Bunun sebebi sebzelerin içeriğindeki bileşiklerin ayrışırken ortaya gaz çıkarması veya bu bileşiklerin direkt olarak gaz üretmesidir. En sık gaz yapan sebzeler; soğan, lahana, kereviz, brokoli, karnabahar, turp ve Brüksel lahanasıdır.

Meyve Şekeri: Aşırı miktarda şekerli olan meyvelerin suları içildiğinde gaza sebep oluyor. Bunlar kuru erik, elma, kuru üzüm veya kayısı olarak biliniyor.

Sürekli Şişkin Hissetmenin SebepleriYağlı Yiyecekler: Besin alışkanlığında sürekli yağlı sebze ve et yiyen kişilerin de şişkinliğe maruz kaldığını söylemek lazım. Elbette bu yiyeceklerle tüketilen soslar da şişkinliğe neden olabiliyor.

Tatlandırıcılar: Özellikle sorbitol, mannitol ve ksilitol gibi tatlandırıcılar şişkinliğe neden olurlar. Bu tatlandırıcılar genellikle çikolatalarda, bisküvilerde ve reçellerde bulunuyor. Ayrıca bu tatlandırıcıların ishale neden olma özelliği de bulunuyor.

Ayrıca bazı tansiyon ilaçları, gebelik, yaşlılık, hayat tarzının yavaş olması, spor eksikliği, aşırı posa tüketimleri de şişkinliğe sebep olur. Ayrıca bu sebeplerin birçoğunda kabızlık da görülür.

Şişkinlikten Nasıl Kurtulunur?

Sürekli Şişkin Hissetmenin Sebepleri

  • Bol bol sıvı tüketmeye çalışın. Günde en az 6 -8 bardak su için.
  • Spor yapın. Özellikle günde 30 dakikalık orta tempo yürüyüşler şişkinliği geçirmeye bire birdir.
  • Özellikle bakliyat tüketimini; kuru fasulye, kuru nohut, mercimek ve barbunya gibi yiyecekleri azaltın. Daha ziyada şişkinlik yapmayan sebze ve meyve tüketin.
  • Ekmek seçiminde tam buğday veya çavdar ekmeği tercihinde bulunun.
  • Et yemeklerini azaltın, etleri mümkün olduğu sürece yağsız tüketin ve özellikle haftada en az 2 defa balık yemeye çalışın.
  • Düzensiz uyku şişkinliğe sebep olabilir. Uykunuzu almaya çalışın.
  • Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. Sabah uyanınca 1 bardak ılık su için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir